Р асте недоволството от миграционната политика на американския президент Доналд Тръмп. Десетки хиляди излязоха на протести в няколко града по източното крайбрежие на Съединените щати. Те се обявяват срещу указа на президента, забраняващ влизането в страната на граждани на държави с преобладаващо мюсюлманско население. Самият Доналд Тръмп оправда действията си и заяви, че те не са насочени срещу мюсюлманите.
Съдия се опълчи на Тръмп за миграцията
Преди дни Тръмп подписа указ, с който забранява на граждани на 7 мюсюлмански страни да влизат в САЩ за срок от 120 дни. Става дума за страните Ирак, Сирия, Иран, Судан, Либия, Сомалия и Йемен. Забраната важи и за тези, които притежават зелени карти. Въпреки че нареждането е съвсем прясно, забраната вече се спазва.
Антимиграционният указ на Тръмп включва екстрадиране на около 3 милиона души с криминални прояви. Мигрантите без документи и с криминално минало обаче са около 800 000 души.
Указът бил за затваряне на границите за някои бежанци и чужденци не е насочен специално срещу мюсюлманите, посочи в комюнике Тръмп, съобщиха световните агенции.
"За да бъдат ясни нещата, не става дума за забрана, визираща мюсюлманите,
както медиите погрешно съобщават", заявява Тръмп, цитиран от Ройтерс. "Това няма нищо общо с религията, става дума за тероризма и сигурността на нашата страна", добавя президентът, чието решение предизвика вълна от осъждане по цял свят.
По думите му, в света има над 40 страни с преобладаващо мюсюлманско население, които не са засегнати от неговия указ.
Защитавайки решението си, Тръмп посочва, че то е сходно с това, което бившият президент Барак Обама е взел през 2011 г., когато забрани издаването на визи на бежанци от Ирак за шест месеца. Седемте страни, посочени в указа (Ирак, Иран, Йемен, Либия, Сирия, Сомалия и Судан), са същите, които преди са били определени от правителството на Обама като източници на тероризъм, добавя президентът.
Тръмп уверява, че САЩ отново ще започнат да издават визи за седемте страни, след като бъдат въведени нови процедури за контрол и сигурност в 90-дневен срок.
Америка винаги е била "горда нация на имигранти" и ще продължи да проявява състрадание към хората, бягащи от потисничество, но същевременно ще защитава своите граждани и граници, добавя американският президент, цитиран от ДПА.
„Този указ на Тръмп не помага с нищо. Човек не избира къде се ражда.
Това ще настрои света срещу Тръмп. Имиграционният процес за търсещите убежище в Америка понякога продължава до 4 години. Да забраниш на жителите на 7 държави да стъпват в САЩ, е демонстрация. Категорично, това е лицемерие. Не можеш да вменяваш колективна вина. По този начин се спират студентите, които отиват да се обучават в Америка. Това означава, че ти затваряш този голям пазар”, коментира в студиото на „Здравей, България” по NOVA политологът Емил Кошлуков.
Германия и Белгия вече се изказаха срещу забраната на президента на САЩ Доналд Тръмп за влизане на граждани и бежанци от няколко мюсюлмански страни.
„Подобно решение е право на суверенна държава. Белгийските власти ще се опитат по дипломатически път да получат обяснение за решението на Вашингтон. Белгия заявява, че няма да вземе пример от подобно решение”, заяви белгийският премиер Шарл Мишел. Той обяви, че държавата му не подкрепя това решение.
Мюсюлманите в Белгия са около седем процента от населението, като основната част от тях произхождат от Мароко и Турция, а по-малобройни са дошлите от Тунис и Алжир. Белгийските мюсюлмани пристигат в Европа през ХХ век покрай нуждите от работна ръка.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че указът на Тръмп е погрешен и не може да бъде оправдан със съображения за сигурност. Това заяви в Берлин днес нейният говорител Щефен Зайберт, цитиран от ДПА и Асошиейтед прес.
Той каза още, че германското правителство сега ще разгледа последствията от американската забрана за германски граждани с двойна националност и "ще защитава техните интереси, ако се наложи, пред нашите американски партньори".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!