„За да изпълня своето официално задължение да защитавам Америка и нейните граждани, САЩ ще излязат от Парижкото споразумение за климата, но ще започнат преговори да влезнат отново в него или за изцяло нова сделка, която да е честна за американските компании, работници и данъкоплатци. Ако успеем, това ще е чудесно. Ако не, тогава добре”, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп днес в реч от градината на Белия дом.
След срещата на Г-7: Санкциите за Русия остават
Тръмп остави климатичния въпрос висящ
Меркел: Вече не може да се разчита на САЩ и Великобритания
Според него Парижкото споразумение за климата е „лоша сделка за американците” и той изпълнява предизборните си обещания, отказвайки се от него.
„От днес САЩ ще спрат да изпълняват всички необвързващи разпоредби на Парижкото споразумение и драконовските финансови и икономически тежести, които договорът налага върху нашата страна“, каза Тръмп.
Условията на Парижкото споразумение „са обсъдени недостатъчно от администрацията на Обама” и то е „подписано от отчаяние”, критикува американският президент действията на предшественика си.
Той подчерта, че от 2015 г. досега заради споразумението американската икономика е загубила над 2,7 млн. работни места. А с излизането от него ще бъде защитена „чистата въглищна индустрия”.
„Като загрижен за околната среда аз не мога с чиста съвест да подкрепям споразумение, което наказва Съединените щати”, заяви държавният глава.
Тръмп добави, че това не е сделка за климата, а за изнасяне на работни места от САЩ - водещата нация по отношение на екологичните мерки в света. В перспектива, цената на прилагането на Парижкото споразумение според него ще достигне 3 трилиона долара. А ефектът на мерките ще бъде минимален.
„САЩ под управлението на администрацията на Тръмп ще бъдат най-чистата и екологично приветлива страна на света, с най-чистите земя, въздух и вода”, заяви американският президент.
Тръмп посочи, че така поставя „Америка на първо място” и светът ще „престане да се надсмива над САЩ”.
По думите му другите нации, включително Китай, Индия и страните от Европейския съюз са силно облагодетелствани от споразумението за климата за сметка на американската икономика.
Според председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, обаче излизайки от Парижкото споразумение за климата, САЩ слизат от световната сцена, за да дадат път на Китай.
„Обяснихме на Тръмп в Таормина, че това няма да е добре за света и САЩ. Ако Америка напусне световната сцена, китайците ще се опитат да запълнят вакуума на лидерството”, коментира днес Юнкер.
Той подчерта, че предпочита да продължи обсъждането на процеса на борба с климатичните промени със САЩ, като партньори на ЕС. Но и без тях нещата ще продължат.
„По един или друг начин се нуждаем от Пекин в процеса за климата, защото Китай е най-големият замърсител”, каза Юнкер.
Парижкото споразумение бе прието на 12 декември 2015 година след конференция във френската столица. 195 държави се разбраха да не допуснат повишаване на средната температура на Земята до 2100 година с над 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха. Според учените по-голямо затопляне, предизвикано от изхвърляните от хората в атмосферата парникови газове, може да доведе до необратими последици за климата на планетата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!