С ъединените щати и Мексико са постигнали търговско споразумение след дълги преговори по преразглеждане на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА). Това обяви американският президент Доналд Тръмп.
Тръмп, който често критикуваше съществуващата сделка, обяви очевидния пробив в понеделник, пише BBC.
Договорът ще се нарича Американско-мексиканско търговско споразумение и ще уреди нови правила за производство на автомобили и за заплащането на труда на работниците в сектора.
Споразумението НАФТА между САЩ, Канада и Мексико съществуваше от 24 години, но сега Канада предпочете да не участва във фазата на преговорите, докато Съединените щати и Мексико не изяснят разногласията помежду си.
Предстои уточняването на подробности за това как новата сделка ще замени НАФТА, с чието влизане в сила от 1994 година търговията на САЩ с Канада и Мексико се е увеличила почти четири пъти до над 1 трилион долара на година.
Все пак крайният резултат беше под съмнение заради третата страна в пакта – Канада, която се присъедини към преговорите във вторник.
Доналд Тръмп цяла година предизвикваше коментари, след като заплаши да извади САЩ от НАФТА.
Американският президент настоя за предоговаряне на търговското споразумение от 1994 г., което той обвинява за безработицата в промишления сектор на страната, особено в автомобилната индустрия.
Какво заяви Тръмп?
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че се очертава търговско споразумение с Мексико в контекста на продължаващите през уикенда преговори между двете страни във Вашингтон за предоговаряне на Северноамериканското споразумение за свободна търговия.
"Отношенията ни с Мексико укрепват с всеки изминал час. Има много свестни хора в бившето и в сегашното правителство, всички работят добре заедно (...). Възможно е скоро да се появи велико търговско споразумение с Мексико", посочи Тръмп в Туитър.
Засега представители на САЩ и Мексико водят двустранни преговори. Третата страна по споразумението, Канада, която не бе част от преговорите през последните 5 седмици, трябваше да се присъедини към тях, след като се постигне по-голям напредък в диалога.
Какво заяви Канада?
Канадският премиер Джъстин Трюдо и президентът на САЩ Доналд Тръмп имаха конструктивна дискусия след новината за постигнатото разбирателство между Вашингтон и Мексико за предоговаряне на северноамериканското споразумение за свободна търговия, съобщи канцеларията на канадския премиер.
"Лидерите приветстваха постигнатия напредък в разговорите с Мексико и очакват с жив интерес екипите им да продължат тази седмица преговорите, за да ги изведат до успешен край", посочи в комюнике канцеларията на Трюдо.
Канадският премиер разговаря с мексиканския президент в неделя и заяви, че лидерите споделят общ ангажимент да постигнат успешно решение за НАФТА, касаещо трите участници в диалога.
Защо сега?
Говорител на канадския външен министър заяви, че страната е "насърчена“ от напредъка, постигнат от САЩ и Мексико, но не коментира конкретните условия.
"Ние ще подпишем нова НАФТА, само ако е добра за Канада и за средната класа. Подписът на Канада е задължителен“, каза говорителят на Кристия Фрийланд.
Канадската министърка на външните работи Кристия Фрийланд, която е главният преговарящ на Канада по северноамериканското търговско споразумение, днес пристигна във Вашингтон.
По-рано мексиканският президент Пеня Нието заяви, че финалната сделка със САЩ и Канада може да бъде постигната до края на седмицата, тъй като САЩ и Мексико са завършили вече разговорите по надграждането на НАФТА.
Пеня Нието написа в Туитър, че е разговарял по телефона с канадския министър-председател Джъстин Трюдо и му е обяснил важността на това неговата страна "да се върне в преговорите, с цел да се завърши тази сделка".
Външният министър на Мексико каза, че страната е готова да сключи двустранната сделка между САЩ и Мексико.
"Ако по някаква причина правителствата на Канада и САЩ не постигнат споразумение, вече знаем, че все пак ще има сделка между Мексико и САЩ“, посочи той на пресконференция във Вашингтон.
Какво е споразумението?
Актуализацията на споразумението би трябвало да включва разпоредби, които да регулират интелектуалната собственост, дигиталната търговия и споровете между инвеститорите по други въпроси.
Сделката между САЩ и Мексико ще изисква 75% от съставните части на колите да бъдат произведени в така наречения регион НАФТА, което е повече в сравнение с досегашното изискване от 62,5%, каза американски представител, пожелал да остане анонимен.
Сделката ще изисква също така 40-45% от автомобилното съдържание да бъде произведено от работници, печелещи най-малко 16 долара на час, каза друг американски представител.
Американски представители казват, че все още има въпроси за дискутиране с Канада, но те може да бъдат разрешени много бързо.
Ще се впишат ли в крайните срокове?
Законодателствата и на трите държави имат последната дума по търговските пактове.
В САЩ републиканците, които обикновено подкрепят свободната търговия, притискаха Белия дом да сключи сделка, обосновавайки се с това, че отворените граници са от полза на американските фермери и други групи в САЩ.
Американската търговска камара, която е силна бизнес група в страната, подкрепя НАФТА и заяви, че е от решаващо значение споразумението да стане тристранно.
Оказа се, че Тръмп е наясно с проблемa
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!