О гън и ярост, каквито светът никога не е виждал. С това американският президент Доналд Тръмп заплаши Северна Корея от частното си голф игрище в Ню Джърси.
"Неговите (на Ким Чен-ун) заплахи излизат извън нормалните рамки и, както вече съм казвал, те ще бъдат посрещнати с огън и ярост, или иначе казано, със сила, каквито този свят още никога не е виждал", заяви Тръмп по адрес на севернокорейсия диктатор.
Съветът за сигурност на ООН наложи нови строги санкции на Северна Корея
Линдзи Греъм: Да се унищожи самата Северна Корея
Острото изказване на американския президент идва в момент на все по-голямо напрежение между САЩ и КНДР.
През последния месец комунистическата страна извърши две нови изпитания с междуконтинентални балистични ракети и сама обяви, че повечето от територията на САЩ вече е в обсега на оръжията й.
Вчера американския вестник "Вашингтон пост" съобщи, като се позова на разузнавателен доклад, че Северна Корея е успяла да разработи и произведе ядрени бойни глави, които могат да се закачат на ракетите й.
Цитираният доклад е на Пентагона и според него Пхенян може вече да разполага с 60 ядрени бойни заряда. Според специалисти, потърсени от вестника, това число може и да е завишено.
Същевременно от КНДР не останаха безмълвни пред силните думи на Тръмп. От режима на Ким Чен Ун съобщиха, че "внимателно проучват" ракетен удар по американска военна база на тихоокеанския остров Гуам. Островът е американска територия.
Северна Корея "е готова във всеки момент да нанесе последователен и мащабен удар" по базата, ако държавният глава Ким Чен-ун вземе такова решение, заяви говорител на Корейската народна армия.
Азиатската страна е готова по подобен начин да отговори на американска "провокация", смятат други военни, цитирани от държавните медии.
"Искам да уверя населението на Гуам, че в момента нищо не заплашва нито нашия остров, нито Марианските острови" на север, заяви губернаторът на територията Еди Калво. Това потвърди и командващата силите на САЩ в региона контраадмирал Шошана Чатфийлд.
Гуам е ключов преден пост за американските сили със стратегическото си местоположение - между Корейския полуостров и Южнокитайско море. Там са разположени близо 6000 войници - във военновъздушната база Андерсън и военноморската Гуам.
По думите на Калво за защита на острова са задействани редица стратегически "равнища на отбрана". Белият дом го е уверил, че ще разглежда всеки удар по тази територия като атака срещу САЩ.
"Те казаха, че Америка ще бъде защитена. Искам също да напомня на националните медии, че Гуам е американска територия и че на Гуам и на Марианските острови живеят 200 000 американци. Тук няма само военни съоръжения", каза той.
Същевременно американски сенатори разкритикуваха президента Тръмп за острото му изказване.
"Не съм съгласен с изказванията на президента, защото трябва да си уверен, че можеш да изпълниш това, което казваш", заяви републиканецът Джон Маккейн - един от най-големите критици на Тръмп в собствената му партия.
"Аз не разбирам това, което той казва, и вече отдавна съм се отказал от опитите да проумявам неговите изказвания", допълни Маккейн.
Друг сенатор, демократката Даян Фейнстийн, също взе повод от последните остри думи на президента, и призова САЩ незабавно да пристъпят към преговори със Северна Корея на високо равнище и без предварителни условия, защото политиката на изолиране на Пхенян не е дала резултат.
"Дипломацията е единственият път напред", подчерта сенаторката.
В края на миналата седмица Съветът за сигурност на ООН единодушно засили санкциите срещу Северна Корея
заради провежданите ракетни изпитания. След като първоначално бяха категорично против, Русия и Китай отстъпиха под настиска на САЩ и подкрепиха резолюцията.
Документът предвижда забрана за износ от Северна Корея на редица продукти, включително въглища, желязо, олово и морски продукти, също така има ограничения срещу физически лица и фирми, свързани с ядрената и ракетната програма на Пхенян.
Северна Корея официално осъди санкциите като „насилствено нарушение на севернокорейския суверенитет”.
„Ние няма да поставим на масата за преговори нашата защитна ядрена програма, докато сме изправени пред заплахи от Вашингтон”, гласеше официалното съобщение на Пхенян относно новите санкции.
Съветът за сигурност на ООН не за пръв път гласува подобни ограничителни мерки срещу КНДР, като подобна беше реакцията при изпитанията с ядрена бомба в комунистическата страна през 2016 година.
До момента политиката на санкции не спира военните разработки на режима.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!