Тайните програми за електронно следене на американската Агенцията за национална сигурност (АНС) противоречат на конституцията на САЩ. Това предварително решение постанови днес окръжният съдия от Вашингтон Ричард Леон по иск на две частни лица срещу правителството на Барак Обама.
"Не мога да си представя по-непонятно и необосновано нахлуване в личния живот на гражданите от това систематично събиране на информация с използване на съвременни технологии и съхраняване на лични данни за почти всеки отделен човек", посочва съдията, изразявайки същевременно скептицизъм спрямо ефективността на подобни програми.
Според Леон ищците имат добри възможности да спечелят дело срещу правителството на САЩ, тъй като действията на АНС нарушават основните права и свободи, гарантирани от четвъртата поправка на конституцията.
Бившият сътрудник на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ Едуард Сноудън изрази увереност, че много американски съдилища ще последват примера на съда във Вашингтон.
"Съдът призна, че тайната програма, чието провеждане бе разрешено от таен съд, нарушават правата на американците. Това е първото подобно решение, ще го последват много други", посочва Сноудън в коментар, публикуван във в. "Ню Йорк Таймс".
Според думите му предавайки на медиите документи за шпионските програми на АНС, той е "действал от същите съображения - че тези програми няма да издържат проверката за съответствие с конституцията".
Американското общество заслужава този въпрос да бъде решен в открити съдебни процеси, заявява Сноудън.
Междувременно стана ясно, че трима автори работят по книги за разкритията и преживелиците на Едуард Сноудън, съобщи Ройтерс. Книгата на Глен Грийнуолд, бивш журналист на британския в. "Гардиън", вероятно ще излезе през март. Грийнуолд получи класифицирана информация от Сноудън на тайна среща в Хонконг.
Евентуални конкурентни книги се подготвят от Бартън Гелман, блогър и бивш репортер на "Вашингтон пост", и Люк Хардинг, журналист на "Гардиън".
АНС понесе най-сериозното правно поражение,
откакто Сноудън направи първите разкрития за извършваното от нея следене, след като съд във Вашингтон постанови, че събирането на огромно количество данни за телефонните комуникации на американци вероятно нарушава Конституцията на САЩ, коментира британският в. "Гардиън".
Според съда масовото събиране на метаданни вероятно нарушава Четвъртата поправка на конституцията. В решението, изпълнено с критики към АНС, се казва, че архитектът на американската конституция Джеймс Медисън би се "ужасил" от обхвата на събираните от агенцията данни за комуникациите на американците.
Постановлението е удар за правителството на президента Барак Обама и поставя началото на правна битка, която ще се проточи месеци и почти със сигурност ще завърши във Върховния съд на САЩ.
То също така вероятно ще окаже влияние върху други дела, заведени срещу АНС в американски федерални съдилища, отбелязва "Гардиън".
Съдът постанови властите да спрат да събират данни за телефонните комуникации на ищците и да унищожат всички събрани за тях данни. Но
привеждането на решението в действие беше замразено, докато се чака обжалването на правителството,
тъй като според съда това дело засяга сериозни интереси, свързани с националната сигурност, и съдържа нови елементи по конституционните въпроси, посочва в. "Вашингтон пост".
Правосъдното министерство заяви, че правителството проучва съдебното решение.
Смятаме, че програмата е конституционна, както са установили предишни съдии, каза говорител, цитиран от вестника.
Това е първият случай, при който федерален съдия, който не е член на съда по въпросите на външното разузнаване, разрешил програмата за следене, разглежда масовото събиране на данни по дело, в което няма обвиняем по наказателно производство, изтъква в. "Ню Йорк таймс".
Според правосъдното министерство 15 отделни съдии от съда по въпросите на външното разузнаване са се произнесли по 35 случая с решение, че програмата за събиране на данни е законна, отбелязва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!