П остоянният представител на САЩ в Организацията на обединените нации (ООН) Ники Хейли заяви в интервю, че смяната на режима в Сирия е един от приоритетите на администрацията на президента Доналд Тръмп в Сирия, предаде агенция Ройтерс.

Приоритетите за Вашингтон са победата над „Ислямска държава“, изтласкването на иранското влияние в Сирия и свалянето от власт на сирийския президент Башар Асад, каза Хейли в интервю за телевизионния канал CNN, което ще бъде излъчено в цялост в неделя.

Какво си причини Тръмп с ударите срещу Сирия

Напрегната нощ между САЩ и Русия след ударите по Сирия

„Не виждаме мирна Сирия, докато Асад е там“,

заяви Ники Хейли. Изказването ѝ контрастира с нейното изявление от 30 март, няколко дни преди американските удари с крилати ракети срещу сирийска авиобаза, в което тя посочва, че „свалянето на Асад вече не е приоритет“ за САЩ.

Ники Хейли
Ники Хейли Източник: ЕПА/БГНЕС

Междувременно американският държавен секретар Рекс Тилърсън обяви в интервю за телевизия Си Би Ес вчера, че главният приоритет за САЩ в Сирия е поражението на „Ислямска държава“.

Поражението на групировката и ликвидирането на нейния самопровъзгласен „халифат“ ще премахне една заплаха не само за САЩ, но и за стабилността в целия регион, на мнение е Тилърсън.

„Важно е приоритетите ни да останат ясни. И за нас главният приоритет е поражението на „Ислямска държава“.

Щом веднъж заплахата от „Ислямска държава“ бъде елиминирана или намалена, мисля, че ще можем да обърнем вниманието си директно към стабилизиране на ситуацията в Сирия“, продължи държавният секретар.

Той е уверен, че ще успее да предотврати продължаване на гражданската война и да събере различните страни в конфликта на масата за преговори, за да започне процес на политически дискусии. По думите му подобни дискусии ще изискват участието на президента Баашар ал Асад и неговите съюзници.

Башар Асад
Башар Асад Източник: ЕПА/БГНЕС

Тилърсън заяви в интервюто също, че не очаква руски ответен удар след американската ракетна атака, защото тя не е била насочена срещу руснаците. „Става дума за изключително прецизен и

целенасочен удар в отговор на една химическа атака и Русия никога не е била мишена“,

настоя той.

Вижте в ГАЛЕРИЯТА УДАРИТЕ ОТ САМОЛЕТОНОСАЧИТЕ

В същото време Белият дом разпространи писмо, което президентът Доналд Тръмп е изпратил до лидерите на двете камари на Конгреса на САЩ, обяснявайки решението си да заповяда военни удари срещу авиобаза в Сирия, предаде Асошиейтед прес.

В писмото с вчерашна дата

Тръмп казва, че е действал в името на жизненоважните интереси на националната сигурност и външната политика на САЩ,

в съответствие с конституционните си правомощия да отговаря за външните отношения и като върховен главнокомандващ и глава на изпълнителната власт. САЩ ще предприемат допълнителни действия, когато е необходимо и уместно, за да наложат важните си национални интереси, допълва той. Тръмп подчертава, че е написал писмото в рамките на усилията си да държи Конгреса напълно информиран.

„Заповядах тази акция, за да намаля способността на сирийската армия да осъществи други атаки с химическо оръжие и да накарам сирийския режим да се откаже да използва или разработва химически оръжия“, заявява Тръмп.

Той похвали военните, осъществили атаката в Сирия. Тръмп се обърна към тях в Социалната мрежа „Туитър“: „Поздравявам нашите страхотни военни мъже и жени, които представиха толкова добре Америка и света при атаката в Сирия“.

Късно в четвъртък САЩ изстреляха 59 ракети „Томахоук“ по военното  летище Ал Шайрат на сирийската армия в провинция Хомс. Ударът идва в отговор на химическата атака срещу малкото градче Хан Шейхун в провинция Идлиб, за която Западът твърди, че е дело на властта в Дамаск. Вашингтон избра тъкмо този обект, тъй като смята, че от това летище е започнала химическата атака. Съобщено бе за загинали военни и 9 цивилни. Режимът на Асад нарече акта идиотски и заяви, че през тази база се борят с "Ислямска държава". 

– Тате, какво е брак? – Това е когато майка ти е права… дори когато греши.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Патриарх Даниил пристигна в Истанбул

Патриарх Даниил пристигна в Истанбул

Свят Преди 24 минути

Визитата на патриарх Даниил започва от 25 декември, Рождество Христово, и ще завърши на 28 декември

Мелони отправи две коледни послания към сънародниците си

Мелони отправи две коледни послания към сънародниците си

Свят Преди 47 минути

Тя раздаде коледни подаръци на министрите си

Тръмп с нови нападки срещу Стивън Колбер: Си Би Ес трябва "да приспи" водещия

Тръмп с нови нападки срещу Стивън Колбер: Си Би Ес трябва "да приспи" водещия

Свят Преди 2 часа

"Жалка развалина, без талант и каквото и да било друго необходимо за успех в шоубизнеса"

Коледен сняг покри части от България: МВР предупреждава - шофирайте внимателно

Коледен сняг покри части от България: МВР предупреждава - шофирайте внимателно

България Преди 2 часа

Екипите на АПИ обработват настилките с 377 снегопочистващи машини

Камион с контрабандни оръжия беше задържан на границата

Камион с контрабандни оръжия беше задържан на границата

България Преди 3 часа

Шофьорът самоволно напуснал пункта преди извършването на контролните действия

<p>Палеж на коледна елха пред католическа църква, има задържани&nbsp;</p>

Палеж на коледна елха пред католическа църква на Западния бряг, има задържани

Свят Преди 3 часа

Арестите са извършени след преглед на записи от охранителни камери

<p>Александър Кючуков, част от отбора, победил Байерн, вече не е с нас</p>

Отиде си легенда на "Марек"

България Преди 3 часа

Той е неизменна част от отбора, спечелил Националната купа и победил Байерн Мюнхен

САЩ удължиха срока за продажба на руския дял в сръбската петролна компания NIS

САЩ удължиха срока за продажба на руския дял в сръбската петролна компания NIS

България Преди 4 часа

Вучич заяви, че заради американските санкции срещу NIS страната е принудена ежедневно да внася големи количества гориво

По празниците: Кога да се обърнем към личния лекар, а не към Спешна помощ

По празниците: Кога да се обърнем към личния лекар, а не към Спешна помощ

България Преди 4 часа

Не трябва да викате Спешна помощ за елементарни неща, смята Катя Сунгарска

Кремъл: Москва анализира предложенията за мир в Украйна

Кремъл: Москва анализира предложенията за мир в Украйна

Свят Преди 5 часа

"В зависимост от това какво решение ще вземе Путин, ще продължим разговорите с американците", каза Дмитрий Песков

Китай с остър упрек към САЩ: Това ускорява заплахата от война

Китай с остър упрек към САЩ: Това ускорява заплахата от война

Свят Преди 5 часа

Причината - най-новата сделка за продажба на оръжия от Америка на Тайван

Зеленски благодари на папа Лъв XIV за усилията му за коледно примирие

Зеленски благодари на папа Лъв XIV за усилията му за коледно примирие

Свят Преди 5 часа

Според него Русия не само е отхвърлила предложението да спре с убийствата на този свят ден, но е осъществила масирана атака с ракети и дронове

Какви подаръци получи Тръмп за Коледа

Какви подаръци получи Тръмп за Коледа

Свят Преди 7 часа

Някои от тях са символични, други - на стойност милиони, дори милиарди долари