Майор Нидал Хасан, бившият военен психиатър от американската армия, обвинен в убийството на 13 души през ноември 2009 г. в тексаската военна база "Форт Худ", заяви в началото на процеса срещу него, че той е стрелецът и се представи като "муджахидин", преминал на противниковата страна.
"На 5 ноември 2009 г. 13 американски войници бяха убити и много други бяха ранени. Доказателствата ясно ще покажат, че аз съм стрелецът", заяви пред военния съд Нидал, който пожела да се защитава в процеса сам.
Нидал Малик Хасан, наричан "вълкът единак от "Ал Кайда"
е 42-годишен, роден е в щата Вирджиния в семейство на палестинци.
След престрелката в базата той остана парализиран от кръста надолу. Ако бъде признат за виновен, Хасан може да получи смъртна присъда.
Той каза, че възнамерява да призове само двама свидетели в съда. Срещу него обаче ще свидетелстват над 250 души.
Нидал Хасан посочи, че бил "на погрешната страна" в това,
което нарече войната на САЩ срещу исляма и решил да мине в другия лагер.
"Ние, муджахидините, сме мюсюлмани, които не сме идеални, и се опитваме да установим идеална религия на Божията земя. Извинявам се за грешките, които може би съм сторил, правейки това", каза Нидал Хасан в краткото си изявление пред съда.
Стрелбата във "Форт Худ" през ноември 2009 г. е най-кървавият инцидент в американска военна база в историята на страната.
Висшето командване на армията беше подложено на ожесточени критики, че е пренебрегнало тревожните признаци в поведението на Хасан, който според ФБР е общувал чрез електронна поща с радикалния имам Ануар ал Аулаки, убит при нападение с безпилотен самолет в Йемен през септември 2011 г.Военният съдия Тара Осборн каза, че
делото може да продължи от един до четири месеца
Съдебните заседатели ще разгледат първо въпроса дали Хасан е виновен в предумишлено убийство, а после ще се реши какво да е наказанието му. Решението си те трябва да вземат единодушно.
За последен път смъртно наказание на действащ американски военнослужещ е изпълнено през 1961 г.
До момента Хасан не е разжалван и продължава да получава заплата. По-рано обвиняемият заяви, че иска да се признае за виновен, в замяна на което прокурорите да оттеглят искането за смъртна присъда.Съдия Осборн обаче не прие, тъй като съгласно американското военно законодателство обвиняемият няма право да признае вината си, ако е заплашен от най-тежкото наказание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!