Участниците в първата среща на върха за ядрената сигурност във Вашингтон се ангажираха в общо изявление да обезопасят в срок до четири години всички уязвими ядрени материали, за да не се сдобият с тях злонамерени "недържавни структури", предадоха информационните агенции.
"Приветстваме и се присъединяваме към призива на президента Обама за обезопасяване за четири години на всички уязвими ядрени материали, като работим заедно за подобряване на ядрената сигурност.
Участниците се ангажират да укрепят ядрената сигурност и да намалят заплахата от ядрен тероризъм. За целта са нужни отговорни национални действия и трайно и ефикасно международно сътрудничество", се казва в документа.
Участниците в ядрения форум потвърдиха подкрепата си за Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), като подчертаха "изключително важната й роля" и се ангажираха да й осигурят нужните ресурси и експертни знания за изпълняване на правомощията й.
В изявлението се призовава за нови форми на контрол над високообогатения уран и плутония, като същевременно се подчертава, че мерките за сигурност не бива да нарушават правото на отделните държави да развиват ядрена енергия за мирни цели.
Една от основните цели е "да се попречи на недържавни структури да се сдобият с информация или технология за използване на подобни материали за злонамарени цели", се казва в изявлението.
По време на форума руският външен министър Сергей Лавров заяви, че
Русия ще похарчи 2,5 млрд. долара, за да премахне 34 т плутоний от отбранителната си програма
400 млн. от тях идват от САЩ. Това е важна крачка към за укрепване на международния режим на неразпространение на ядреното оръжие, заяви Лавров, който заедно с държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън подписа протокола към споразумението от 2000 г., с което и двете държави се задължиха да намалят запасите си от плутоний.
Клинтън отбеляза, че всяка от страните ще преработи "не по-малко от 34 тона плутоний, който би бил достатъчен за производството на около 7 хиляди бойни глави". Тя каза, че Русия и САЩ се надяват да преработят "още повече плутоний".
Двете страни активно си сътрудничат и по програмата "Мегатоновете да станат мегавати". Тя предвижда доставка в САЩ на руски нискообогатен уран, който да се използва за гориво в американските АЕЦ.
В своето изявление на срещата на върха президентът Дмитрий Медведев съобщи, че
до края на годината Русия ще закрие последния си реактор за производство на плутоний за военни цели
който се намира в град Железногорск. Той е смятан за уникално подземно предприятие, което няма аналог в света, посочва ИТАР-ТАСС.
Комбинатът е с огромен производствен капацитет, в подземната му част са построени реакторен и радиохимически завод.
В последно време основната му дейност е да съхранява преработено ядрено гориво и да произвежда топлинна енергия и електричество в подземна топлоелектрическа централа за снабдяване на Железногорск.
Новината за закриването на реактора беше приветствата от американския президент Барак Обама, който отбеляза, че тази важна стъпка напред продължава да демонстрира руското лидерство по въпросите на ядрената сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!