Сщ щата на върха на Америките завърши в Порт ъв Спейн, Тринидад и Тобаго, без лидерите на 34-те държави да постигнат съгласие по заключителната декларация, съобщи пред журналисти премиерът на страната домакин Патрик Манинг, цитиран от информационните агенции.
"Някои участници изразиха резерви по някои точки в декларацията и разбираемо не успяхме да постигнем съгласие за текста", посочи Манинг.
Много от лидерите от радикалната левица начело с венецуелския президент Уго Чавес определиха като "неприемлива" заключителната декларация, тъй като не призовава за отмяна на ембаргото на САЩ срещу Куба.
Досега на срещите на високо равнище на американските държави, първата от които се състоя през 1994 г. в Маями, заключителните декларации винаги са били приемани с консенсус, припомня Франс прес.
Въпреки че на сегашния форум не се стигна до съгласие, той беше окачествена от участниците и от наблюдателите като положителен. Лидерите от Южна и Централна Америка останаха доволни от речта на президента на САЩ Барак Обама, който предложи "нова ера" в отношенията с Латинска Америка.
Куба, изключена от Организацията на американските държави през 1962 г., откогато е в сила американското ембарго, не беше поканена на форума.
Президентът на САЩ Барак Обама приветства като "много продуктивна" срещата, но подчерта, че остава много да бъде свършено. "Тестът за всички нас не са думите, а делата", изтъкна той на заключителната пресконференция.
Обама посочи, че лидерите наред с миграцията и енергията са обсъдили трънливи въпроси като Куба или отношенията между САЩ и Латинска Америка.
Срещата на върха се разви по начин, който води към нова ера на партньорство между страните ни, убеден е Обама. Президентът на САЩ добави, че е забелязал положителни сигнали от Венецуела и Куба.
"Наистина смятам, че изпратените сигнали от двете страни са най-малкото възможност за откровен диалог по редица въпроси, между които демокрацията и човешките права", подчерта Обама.
Той призова Куба да освободи политическите затворници и да намали таксите върху парите, които кубинците, живеещи в САЩ, изпращат на семействата си на острова, като ответна реакция на обявените от неговата администрация мерки за облекчаване на ембаргото.
Обама защити и дружелюбното си поведение към президента левичар на Венецуела Уго Чавес, с когото се ръкува два пъти пред камерите и от когото получи книга като подарък.
Обама беше разкритикуван веднага от републиканците в САЩ, на които той отговори: "Трудно ми е да повярвам, че когато разговарям с Чавес, застрашавам националната сигурност на САЩ." Той припомни, че Венецуела има военен бюджет, който е 600 пъти по-малък от този на Вашингтон.
Обама отново изрази дълбоко безпокойство от сигурността на осъдената в Иран за шпионаж в полза на САЩ американска журналистка с ирански произход Роксана Себари и призова Техеран да я освободи.
Уго Чавес обяви в края на срещата, че Венецуела и САЩ са демонстрирали политическата воля да подобрят отношенията си, предаде Ройтерс. "Разбира се, имаме различен фокус, но имаме политическата воля да работим заедно", изтъкна той в отговор на въпрос за Обама.
Бразилският президент Луис Инасио да Силва също изрази мнение, че срещата на върха в Тринидад и Тобаго е създала шанс за нова ера в отношенията между САЩ и Латинска Америка.
Срещата на Америките завърши без документ
Но форумът в Тринидад и Тобаго беше окачествен от участниците и наблюдателите като положителен и продуктивен
20 април 2009, 08:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!