Бившият консултант на американското разузнаване Едуард Сноудън е изпратил молби за политическо убежище в 21 държави, между които Русия, Исландия, Еквадор, Куба, Венецуела, Бразилия, Индия, Китай, Германия и Франция, съобщава сайтът "Уикилийкс", цитиран от Франс прес.
Молбите са били връчени от името на Сноудън от
Сара Харисън, британска служителка в "Уикилийкс",
която придружи на 23 юни Сноудън при пътуването му от Хонконг до Москва. Тя ги е предала снощи на летище "Шереметиево" на служител на руското консулство, който ще ги отнесе в съответните посолства в Москва.
В документите се подчертава рискът от преследване срещу Едуард Сноудън в САЩ.
Молби за убежище са отправени също към Австрия, Боливия, Финландия, Италия, Ирландия, Холандия, Никарагуа, Норвегия, Полша, Испания и Швейцария, съобщава "Уикилийкс".
В две от страните - Исландия и Еквадор, молбите за убежище са отправени повторно.
По-късно през деня обаче Дмитрий Песков, прессекретарят на руския президент Владимир Путин, заяви, че бившият сътрудник на американските специални служби наистина е поискал да остане в Русия, но
след като бил информиран за условията, поставени от Москва, се е отказал
от тази молба.
"Сноудън действително изрази молба да остане в Русия. Вчера обаче той научи съобщената от президента Путин позиция на Русия за условията теоретически да стори това, се отказа от намерението си и от молбата си да получи възможност да остане в Русия", посочи говорителят на Кремъл пред журналисти.
Вчера руският президент заяви, че Сноудън може да остане в Русия при условие, че прекрати своята дейност срещу САЩ.
В този момент той не желае да остане в Русия, добави Песков.
Сноудън обвини вчера президента на САЩ Барак Обама, че
оказва натиск върху ръководителите на страните,
от които е поискал закрила, и по-специално върху Еквадор. Той заяви, че администрацията на Обама му отнема правото да търси убежище.
"Стана известно, че президентът е наредил на вицепрезидента си да окаже натиск върху лидерите на страните, от които съм поискал защита, да отхвърлят молбите ми за убежище, след като (президентът) се ангажира да не постъпва така", заявява Сноудън в съобщение, публикувано на сайта "Уикилийкс", имайки предвид президента Барак Обама и вицепрезидента Джо Байдън.
Искането за политическо убежище в Русия, отправено от Сноудън, би могло "да уреди окончателно" случая с него, каза пък в интервю за Франс прес еквадорският президент Рафаел Кореа.
Според мен искането, отправено към руското правителство, би могло окончателно да уреди положението на г-н Сноудън, заяви Кореа, след като Москва информира, че е получила молба за убежище от 29-годишния служител на подизпълнител на АНС, издирван от САЩ и споменал, че има вероятност да намери убежище в Еквадор.
Кореа повтори, че страната му не може да отговори положително на молбата на Сноудън, защото
той не е на еквадорска територия
На 23 юни Сноудън пристигна от Хонконг на московското летище "Шереметиево". На следващия ден той трябваше да излети от Москва за Куба, но така и не се качи на самолета.
Според наличната информация американецът и в момента е в транзитната зона на летището. Службата за сигурност на "Шереметиево" съобщи за ИТАР-ТАСС, че формално той не е преминал руската граница.Рафаел Кореа каза още, че е настоял основателят на сайта "Уикилийкс" Джулиан Асандж да не говори от името на Еквадор - страната, която му даде политическо убежище.
Действията на Асандж ме притесняват малко,
каза той.
"Какво знае той за обаждането на Джо Байдън до мен? А казва, че Байдън ми се е обадил, за да ми окаже натиск. Вицепрезидентът (на САЩ- б.ред.) беше много мил и учтив. Това, което Асанж казва, не е правилно".
Същевременно Кореа увери Асанж, че го цени и му гарантира, че Еквадор ще продължи да го защитава.
Държавният департамент заяви, че Сноудън остава американски гражданин и има право на "справедлив процес", ако се върне в страната. "Той си остава американски гражданин. Продължава да се ползва с правата на всички американски граждани, сред които е и правото на справедлив процес за грешките, в които е обвинен", заяви говорителят на Държавния департамент Патрик Вентрел, цитиран от АФП.
На всекидневната си пресконференция Вентрел уточни, че администрацията на САЩ би могла да предостави на Сноудън "документ за еднопосочно пътуване" за връщането му страната след анулирането на паспорта му.
Говорителят на Държавния департамент обаче отказа да посочи
каква би могла да бъде реакцията на Вашингтон,
ако Москва даде убежище на Сноудън. Надяваме се, че (руснаците - б.ред.) ще вземат правилно решение, каза обаче Вентрел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!