Едуард Сноудън, чиито разкрития предизвикаха бурни реакции в цял свят, ще обяви нови подробности за следенето на интернет от САЩ, съобщи хонконгският вестник "Саут Чайна морнинг пост", за който той даде ексклузивно интервю.
"Не съм нито предател, нито герой. Американец съм", заяви разобличителят, цитиран в сайта на вестника.
Бившият служител на ЦРУ се укрива на държани в тайна места в Хонконг, откакто избяга от Хавай и направи разкритията си за строго секретни подслушвания на телефонна и интернет комуникация от САЩ.
В своето интервю за "Саут Чайна морнинг пост" Сноудън обещава да разкрие допълнителни подробности за обекти на следене от Съединените щати, плановете си в близко бъдеще, стъпките, които според него са предприели американските власти, след като той е направил разкритията си в Хонконг, и страховете за семейството си.
"Хората, които смятат, че съм допуснал грешка при избора си на Хонконг, тълкуват погрешно намеренията ми.
Не съм дошъл тук, за да се крия от правосъдието,
а за да разкрия престъпления", каза Сноудън за вестника.
Той се зарече да се бори срещу всякакъв опит за екстрадиция в САЩ.
"Намерението ми е да поискам от съда и народа на Хонконг да решат съдбата ми. Нямам причина да се съмнявам в системата ви", заяви Сноудън.
Смята се, че САЩ са започнали наказателно преследване, но все още не е подадена молба за екстрадиране. Хонконг има екстрадиционно споразумение със САЩ, макар че според анализатори всякакви опити да бъде върнат Сноудън в САЩ може да отнемат месеци и да бъдат блокирани от Пекин, отбелязва вестникът.
Основателят на сайта "Уикилийкс" Джулиан Асандж пък
препоръча на Сноудън да се приюти в Русия или Латинска Америка,
предаде Франс прес.
Асандж отправи препоръката в интервю за руската англоезична телевизия "Раша тудей".
Той коментира изявлението на Дмитрий Песков, говорителя на Владимир Путин, отпреди два дни, в което той казваше, че ако Сноудън поиска убежище в Русия, Москва ще разгледа искането му.
Самият Асандж получи политическо убежище в Еквадор и от година живее в еквадорското посолство в Лондон, за да не бъде екстрадиран в Швеция по обвинения за сексуални престъпления, а оттам евентуално и в САЩ заради това, че публикува стотици поверителни американски документи.
Директорът на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ заяви, че
"десетки" терористични атаки са били осуетени от двете програми за следене,
озовали се в центъра на скандала за масово подслушване на телефони и интернет комуникации, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.
По време на изслушвания в Сената ген. Кийт Алекзандър обеща да съобщи публично точния брой на предотвратените атентати възможно най-скоро. Той спомена конкретно два случая - с Наджибула Зази, който планира, но не успя да извърши самоубийствен атентат в Ню Йорк, и Дейвид Хедли, който призна вината си като съучастник в подготовката на нападенията в Мумбай през 2008 г.
Алекзандър предупреди, че разкриването на тайните програми ще подкопае способностите на агенцията, отговаряща за радиотехническото разузнаване, и в резултат на това съюзниците на САЩ и американците няма да бъдат в същата безопасност, в каквато са били само допреди две седмици.
Бившият сътрудник на АНС и ЦРУ Едуард Сноудън, който първи даде гласност на секретните програми на правителството за електронно следене, бе заявил в интервю, че от своето работно място в разузнавателната централа е
можел да прихване "всеки телефонен разговор" в САЩ
Запитан от сенаторка, дали това е възможно, ген. Алекзандър категорично отрече.
Не ми е известен метод, чрез който това да стане на практика, подчерта шефът на АНС. Той предупреди също, че жизненоважната инфраструктура на САЩ - от телекомуникациите до енерго- и водоснабдяването, не е добре подготвена да се справи с разрушителна кибератака.
Директорът на ЦРУ Джон Бренън оповести, че неговият заместник Майкъл Морел е подал оставка и през август ще се оттегли от поста. Както съобщи Белият дом, на негово място Барак Обама ще номинира Аврил Хейнс, която до неотдавна беше едновременно заместник-помощник на президента и заместник-юрисконсулт на Белия дом по въпросите на националната сигурност.
Тя е първата жена в историята, която ще заеме този пост
Хейнс е професионален юрист, преди да дойде в Белия дом е работила като юрисконсулт на Държавния департамент.
Морел от своя страна ще влезе в консултативния съвет по разузнаването при президента. Той има 33-годишен стаж в ЦРУ.
След миналогодишната скандална оставка на директора на ЦРУ Дейвид Петреъс, уличен в съпружеска изневяра, Морел временно пое разузнаването.
Обама обаче предпочете да назначи за титуляр съветника си по въпросите за борба с тероризма Бренън. Като и.д. шеф на ЦРУ Морел защити действията на агенцията във връзка с нападението на американското консулство в Бенгази през септември миналата година, при което загина посланикът на САЩ Кристофър Стивънс.
Той направи окончателната редакция на меморандум за атаката, като премахна, по изрично настояване на Държавния департамент, споменаването, че ЦРУ е предупреждавало външнополитическото ведомство за предишни атаки на екстремисти в Бенгази.
Морел също така си навлече критики с изявлението си, че
скандалните методи за разпити на ЦРУ
като "уотърбординг" или симулация на давене, са помогнали за извличане на полезна информация, припомня Асошиейтед прес.
Морел обаче обясни оставката си изцяло с лични причини, като каза, че иска да посвети повече време на семейството си. Според в. "Вашингтон пост" Хейнс е лоялен съюзник на Бренън и му е помогнала "да пренапише правилата за кампанията с безпилотни самолети, обявени неотдавна от Обама."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!