Едуард Сноудън, разкрил секретни документи на американските тайни служби, се е подсигурил, като е предал закодирани електронни копия на няколко души, в случай че стане нещо с него, съобщава електронното издание "Дейли бийст".
Журналистът от в. "Гардиън" Глен Гринвалд, който влязъл в контакт със Сноудън, разказал пред сайта, че бившият сътрудник на ЦРУ е взел такива мерки, които биха позволили информацията
да стигне до различни хора в цял свят и тя да бъде публикувана
Сега хората, които са получили архива, не могат да се запознаят с него, тъй като файловете са защитени със сложни кодове. Гринвалд твърди, че Сноудън се е постарал да направи така, че ако нещо се случи с него, тези хора да получат достъп до архива.
Той бил предал лично на него хиляди документи, които журналистът сега проучва.
В понеделник хонконгският вестник "Саут Чайна морнинг пост" обяви, че Сноудън съвсем не е предал на медиите всички документи, с които разполага.
По думите на Гринвалд, той не искал да причини вреда на американското правителство, а само да хвърли малко повече светлина върху действията му. Британският журналист не смята да публикува притежаваните от него документи с оглед безопасността на американските граждани.
Междувременно Венецуела обяви, че ще разгледа въпроса за предоставяне на политическо убежище на Сноудън, който все още се намира в Москва.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро обяви, че ще разгледа въпроса за предоставяне на политическо убежище.
Не сме получили официална молба, но в случай че получим такава, ще я разгледаме, заяви Мадуро пред държавната телевизия на Венецуела от Хаити, където е на посещение.
Сноудън, който до момента е в транзитната зона на московското летище "Шереметиево",
може да остане за постоянно в Русия
ако САЩ продължават да тормозят страните, свързани със случая му, смята организацията "Уикилийкс", цитирана от Франс прес.
"Сноудън може да остане за постоянно в Русия заради анулирането на паспорта му и тормоза над намесените държави. Това не е най-блестящото от страна на Държавния департамент" на САЩ, заявиха от "Уикилийкс" в "Туитър" акаунта си.
"Уикилийкс" осигурява юридическа помощ на Сноудън и плаща пътуванията му, посочва основателят на специализирания в разкриване на тайни документи сайт Джулиан Асандж.
Сноудън е подал молби за убежище в няколко държави, сред които Еквадор и Исландия, съобщава "Уикилийкс".
Паспортът му бе анулиран от САЩ, но в неделя той напусна Хонконг за Москва с издадени от Еквадор документи. Вчера еквадорският президент Рафаел Кореа обяви, че страната му проучва молбата за убежище на Сноудън.САЩ реагираха остро на решението на властите на Хонконг да пуснат Сноудън да замине за Москва и поискаха от Русия да им предаде бившия консултант на Агенцията за национална сигурност.
Руският президент Владимир Путин обаче изключи всякакъв подобен ход и
отношенията между двете страни се обтегнаха заради случая Сноудън
Едуард Сноудън - историята ще бъде благосклонна към него, пише в. "Гардиън". Америка е благословена с първата поправка, която не допуска цензура и осигурява в значителна степен защита на свободата на словото, отбелязва в своя редакционна статия изданието.
Администрацията на Обама обаче показа смайваща агресивност не само в криминализирането на огласяването на секретна информация, но и поставяйки в последно време репортери под наблюдение. Тя събираше данни за комуникациите им, за да "следи източниците им на информация, които очевидно са от значение за обществото", коментира още "Гардиън".
Решението на Едуард Сноудън да бяга е правилен тактически избор, пише вестник "Индипендънт".
След огласената от Сноудън информация критиците на САЩ съзряха възможност да отвърнат на реторичния огън, смята "Вашингтон пост".
"Възможно е да минат години, преди да могат да се измерят цялостните последици от огласената от Едуард Сноудън информация. Но неговите разкрития за свръхсекретни програми за следене вече си имат своята цена за американското правителство: враговете на Америка получиха изключително могъщо средство, с което да представят
Вашингтон като лицемерен защитник на демократични ценности,
към които той самият не се придържа у дома", коментира изданието.
"Ню Йорк таймс" посочва, че вчерашните изявления на президента на Русия Владимир Путин във Финландия във връзка със Сноудън и искането от страна на Вашингтон той да бъде екстрадиран са подчертали възможните дългосрочни вреди върху отношенията на САЩ с Пекин и Москва.
"Отбелязвайки, че Сноудън се смята за правозащитник, който се бори за свобода на информацията, Путин даде ясно да се разбере, че за президента Обама ще е по-трудно да претендира за морално превъзходство, когато оказва натиск върху чуждестранни лидери да спрат да репресират несъгласните и да прекратят кибератаките", коментира вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!