Новият шпионски скандал, свързан със задържания в Москва сътрудник на ЦРУ, може да попречи на усилията
за подобряване на руско-американските отношения, обяви Кремъл, предадоха
Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
Русия обаче не заплаши да предприеме някакви други действия след експулсирането на дипломата, обвинен в опит да вербува руски разузнавач.
"Това не съдейства на бъдещия процес на укрепване на взаимното доверие между Русия и САЩ и поставяне на отношенията ни на качествено ново ниво", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Той не коментира подробно случая и изглежда искаше да избегне провокативни изказвания във връзка със задържането и експулсирането на Райън Фогъл, заемащ поста на трети секретар в американското посолство в Москва.
Това беше първото изявление на Кремъл по случая.
Посланикът на САЩ в Русия Майкъл Макфол беше привикан във външното министерство в Москва на среща със зам.-министъра Сергей Рябков във връзка със задържането на Фогъл.
Макфол прекара около половин час в министерството, но не направи изявление пред журналистите, след като си тръгна от срещата.
Самото ведомство обаче съобщи по-късно, че е изразило протест пред посланика.
Рябков и Макфол обсъдиха и "въпроси във връзка с евентуалното разширяване на договорно-правната база на двустранните отношения. Засегнати бяха някои аспекти от текущия международен дневен ред", посочи руското дипломатическо ведомство.
Фогъл смятал да вербува агент в рамките на борбата с тероризма. ЦРУ проявило интерес към кавказкия регион след атентата в Бостън, организиран от етническите чеченци братя Царнаеви, пише днес руският в. "Комерсант".
Според участници в ареста на Фогъл той се опитал да вербува един от старшите офицери на Федералната служба за сигурност (ФСС), натоварени с борбата срещу тероризма в Северен Кавказ.
"Американците посетили (дагестанската столица) Махачкала, където живеят родителите на братята, и се убедили, че братята може да имат последователи", пише вестникът.
Според изданието се предвиждало офицерът от ФСС да информира ЦРУ за дейността на въоръжените банди в Северен Кавказ. Вестникът предполага, че тайните служби на САЩ са се насочили към лични контакти с руските борци срещу тероризма, тъй като официалната размяна на данни "доста се проточва и не винаги действа добре".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!