В проекта за федералния бюджет за 2017 г. да бъде заложено предоставянето на Пентагона и Държавния департамент на САЩ сумата от 11 млрд. долара за противодействие на групировката „Даеш”. Това се казва в разпространена от Белия дом справка.
Освен това се предвиждат и средства в размер на 4,3 млрд. долара средства за финансово подпомагане на страните от НАТО и европейските съюзници на Вашингтон за „противодействие на руската агресия”.
„Сигурността на американците е приоритет за президента (Барак Обама). Затова САЩ оглавиха глобална коалиция, която да унищожи „Даеш”.
В бюджета за министерството на отбраната и Държавния департамент са заложени 11 млрд. долара за подкрепа на американските усилия за издирване и залавяне на терористи, както и за обучение и снабдяване на силите, биещи се срещу „Даеш” на терен”, посочва американското правителство.
Освен това тези средства имат за цел да допринесат за стабилизация в освободените от бойците на „Даеш” райони в Сирия и Ирак, да увеличат капацитета на регионалните партньори, а също и да подпомогнат „политическото решение за край на сирийската гражданска война”.
В проектобюджета са предвидени и средства за финансово подпомагане на страните от НАТО и европейските съюзници на Вашингтон
за „противодействие на руската агресия”.
„В бюджета са предвидени над 4,3 млрд. долара за политическа, икономическа и военна подкрепа, за да бъде повишена устойчивостта и намалена уязвимостта на партньорските държави от НАТО и съюзниците в Европа, Евразия и Централна Азия”, се казва в документа.
В разяснителните материали към него се посочва, че това се прави „в отговор на засилващите се опити на Руската федерация да оказва натиск върху външната и вътрешната политика на съседни страни”.
Американското правителство отбелязва, че набелязаната сума ще отиде в частност за действия за „сдържане” на Русия в Украйна, Грузия и Молдова.
В проекта е заложено и Обама да поиска от Конгреса
повече пари за киберсигурност,
предаде Асошиейтед прес. След среща със съветниците си по националната сигурност президентът каза пред репортери, че това се налага, тъй като някои от софтуерните системи на американските учреждения са много остарели и даде като пример агенцията за социална сигурност, разчитаща на системи от 60-те години на миналия век.
Увеличението, което Обама ще поиска по това перо, възлиза на 19 млрд. долара, тоест над 35 процента повече в сравнение с 2015 г. Мярката трябва да повиши киберсигурността във всички държавния учреждения и е в изпълнение на така наречения „Национален план за действие в областта на киберсигурността”.
В средата на януари президентът Обама направи последното си годишно обръщение „За състоянието на съюза”, в което призова американците да прегърнат промените и да не се поддават на страха пред бъдещето. Припомнете си с видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!