Това е само началото на съдебните спорове по случая, които вероятно ще бъдат продължителни.
Те целят да бъде установена гражданската отговорност на петролната компания за най-голямия петролен разлив в историята на САЩ и да бъдат възстановени милиарди долари.
Искът е внесен пред федерален съд в Ню Орлиънс, Луизиана, и в него се споменават повече от 75 млн. долара щети, свързани с петролния разлив в Мексиканския залив след експлозия на петролната платформа на БП на 20 април.
В края на делото тази сума
може да достигне няколко милиарда долара
Внесеният от министерството на правосъдието иск настоява за обезщетения от "Бритиш петролиъм" и компаниите "Трансоушън", "Андарко петролиъм", "Мицуи" и "Лойдс" за участието им в най-голямата екологична катастрофа с петрол в историята на САЩ.
В иска не се споменават компанията "Халибъртън", която извърши циментирането на петролния кладенец Макондо, нито "Камерън интернешънъл", която е доставила оборудването за кладенеца.
САЩ считат, че има нарушения на нормите за сигурност,
тъй като преди експлозията не са били взети всички предохранителни мерки за сигурността на кладенеца, каза на пресконференция американският министър на правосъдието Ерик Холдър.
Той цитира и пропуски в следенето на сигурността и поддръжката на кладенеца, неподдръжане на оборудване и най-добрите налични средства, необходими за осигуряване на безопасността на персонала, платформата, природните ресурси и околната среда.
През април т.г. взрив на петролната платформа "Дийпуотър хърайзън" причини смъртта на 11 души и след това в Мексиканския залив се изляха около 4,9 млн. барела петрол в продължение на няколко месеца, докато не бе запушен кладенецът, припомня АП.
Мощна експлозия, която предизвикала огромно изтичане на газ, избухнала през септември 2008 г. на петролна платформа на "Бритиш петролиъм" в Азербайджан, разкриват американски дипломатически документи, разкрити от сайта "Уикилийкс", пише в. "Гардиън".
Телеграмите разкриват
поразителни прилики между този случай и нещастието в Мексиканския залив
18 месеца по-късно, отбелязва "Гардиън".
В Азербайджан обаче компанията имала късмет и успяла да евакуира всичките си 212 работници невредими след инцидента в комплекса Азери-Чираг-Гюнешли в Каспийско море, защото изтичащият газ не се подпалил.
Цитиран е Бил Шрейдър, тогава шеф на БП в Азербайджан, според когото причините за експлозията така и не били установени.
Случаят не заинтересувал особено медиите, но бил в центъра на вниманието на азербайджанското правителство, което понасяло загуби от порядъка на 40-50 млн. долара дневно. Инцидентът довел до затварянето на две находища и съкращаване на добива с поне 500 000 барела дневно.
В по-късна телеграма от януари 2009 г. се говори за "лошо циментиране". Бившият шеф на БП
Тони Хейуърд също обвиняваше "лошото циментиране"
на подизпълнителя "Халибъртън" на платформата "Дийпуотър хорайзън".
Някои партньори на компанията в азербайджанското находище били недоволни, че тя държала в тайна инцидента, като криела информация дори от тях.
Според друга телеграма президентът на Азербайджан обвинил компанията, че откраднала петрол за 10 млрд. долара от страната му и използвала "мек шантаж", за да си осигури правата да разработва огромните газови запаси в Каспийския регион.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!