С ъединените американски щати днес си спомнят за атентатите от 11 септември 2001 г., в които загинаха близо 3000 души.
Възпоменателни церемонии ще има в Ню Йорк и във Вашингтон.
Рано сутринта на 11 септември 2001 г. 19 терористи установиха контрол над четири пътнически самолета, излитащи от Източното крайбрежие на САЩ към Калифорния. Два от тях се разбиха в кулите близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. След по-малко от два часа кулите се сринаха до основи. Третият самолет се блъсна в Пентагона.
Единствено четвъртият отвлечен от терористите самолет не успя да достигне целта си, за която се смята, че е била Белият дом. Той падна в поле в Югозападна Пенсилвания. Предполага се, че терористите са загубили контрол над самолета след съпротива от пътниците.
При атаките загинаха всички пътници в самолетите и близо 2500 души в ударените сгради.
Трагедията бе повратна точка във вътрешната и външната политика на САЩ. След тези безпрецедентни атаки бе подет поход срещу тероризма. Последва нахлуване в Афганистан, за да бъдат свалени от власт талибаните, които даваха убежище на „Ал Кайда“. Много държави по света засилиха мерките си за сигурност и въведоха антитерористично законодателство.
След продължилото 10 години преследване през май 2011 г. при американска операция беше убит терорист №1 – ръководителят на „Ал Кайда“ Осама бин Ладен.
Ню Йорк вече има свой музей в памет на жертвите на атентатите, разположен на 20 м под земята, обграден от бетонни стени и описван като
един от най-мрачните музеи в света.
„Почти 3000 души загинаха в атентатите. Това е шокиращо и в същото време това е много абстрактна цифра. Сред тези хора имаше майки и бащи, които никога не се прибраха у дома. Имаше дъщери и синове, които никога не се обадиха на родителите си. Имаше пожарникари, които просто искаха да помогнат“, заяви Антъни Гуидо, говорител на музея.
Той отвори врати през май и вече е посетен от над 900 хил. души.
В навечерието на 13-годишнината от атентатите в него беше представена нова изложба, посветена на многогодишното преследване на Осама бин Ладен, който организира атентатите от 11 септември 2001 г.
В музея може да се види още инсталация от 2983 листчета хартия, залепени на една от стените, като всяко листче е боядисано в различен нюанс на синьото, символизиращо всяка една от жертвите на атентатите. Инсталацията е дело на твореца от Ню Йорк Спенсър Финч и се нарича „В опит да си спомним цвета на небето в онази септемврийска сутрин“.
В същата зала на екран се прожектират портрети на жертвите. На друго място има снимки на жертвите. На някои от тях те се смеят, на други лицата са сериозни и именно това прави експозицията в музея още по-човешка и затрогваща.
Музеят струва 700 млн. долара, но преди откриването си породи полемика. Под музея бяха погребани останки на 1115 жертви на атентатите, които така и не бяха идентифицирани и няколко семейства на загиналите протестираха и определиха това като израз на неуважение.
Цената на билетите от 24 долара също породи критики. За безвкусица беше сметнат магазинът към музея, в който се продават чадъри, шапки, портмонета и връзки, на които е изписано 9/11.
Днес, когато се отбелязва трагичната годишнина, музеят ще бъде затворен.
За първи път обаче Мемориалният площад 9/11, разположен над музея, ще бъде отворен за обществеността
през част от деня вместо само за близките на жертвите. След кратка церемония в памет на жертвите, която ще се състои на площада, всеки ще може да го посети от 18 ч. до 22 ч. местно време. Посетителите ще имат възможността да присъстват и на момента, в който небето над Ню Йорк ще бъде пронизано от два мощни светлинни лъча, символизиращи сринатите кули близнаци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!