П равителството на Доналд Тръмп определи нови критерии за кандидатстващите за американска виза от шест мюсюлмански държави и за всички бежанци, според които тези хора трябва да имат близки семейни или бизнес връзки със Съединените щати, предаде Асошиейтед прес.
Това стана след като Върховният съд частично възстанови действието на президентския указ, който бе разкритикуван от мнозина като „забрана за мюсюлмани“.
Тръмп се оправдава за указа за мюсюлманите, вълна от протести
Масова забрана за мюсюлмани в САЩ, Иран реагира остро
Визите, които вече са били одобрени, няма да бъдат отменяни,
но инструкциите, издадени от Държавния департамент, посочват, че новите кандидати от Сирия, Судан, Сомалия, Либия, Иран и Йемен трябва да докажат връзка с родител, брачен партньор, дете, пълнолетен син или дъщеря, зет, снаха, брат или сестра, за да имат право да получат виза.
Същото изискване, с някои изключения, важи за кандидатите за бежанци от всички държави, които все още чакат одобрение за допускане в САЩ.
Дядовци, баби, внуци, лели, чичовци, племенници, братовчеди, годеници и други по-далечни роднини няма да се считат за „близки връзки“
според ръководните насоки, изпратени до американските посолства и консулства. Новите разпоредби влизат в сила от днес.
Citizens of 6 predominantly Muslim countries applying for US visas must now prove "close" family or business tie. https://t.co/ohvVGizaq3
— The Associated Press (@AP) June 29, 2017
В началото на юни Тръмп поиска от Върховния съд да разгледа иска за преразглеждане на решението на Апелативния съд, който счете за целесъобразно да се запази временната забрана за изпълнение на постановлението за имиграцията. Очаква се, че Върховният съд ще завърши разглеждането на делото не по-рано от октомври.
По-рано федералните съдилища два пъти блокираха указа на Тръмп за затягане на мерките в областта на имиграцията. С първото постановление бе въведена забрана за 90 дни за влизане в САЩ за гражданите на седем мюсюлмански страни (Иран, Ирак, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен).
Първият път на документа се противопостави федералният съд в Сиатъл, а след промените, при които Иран бе изключен от черния списък, постановлението бе блокирано от съда в Хавай.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!