САЩ ще прибягват до употреба на ядрено оръжие само при крайни обстоятелства за защита на своите жизнени интереси и тези на съюзниците си, според представената днес нова американска ядрена доктрина.
Новата доктрина води до трансформация на ядрените ни сили и подходите към ядрените въпроси, заяви държавният секретар Хилари Клинтън.
Преразглеждаме приоритетите си, за да предотвратим разпространение на ядрено оръжие и ядрен тероризъм, посочи тя.
Министърът на отбраната Робърт Гейтс отбеляза, че новата доктрина проправя пътя към един бъдещ свят без ядрени оръжия.
Той подчерта, че САЩ ще продължат да развиват системи за противоракетна отбрана, а главната роля на ядрения арсенал вече ще е да отблъсне ядрено нападение.
Това е първата актуализация на ядрената доктрина на САЩ от 2001 г. насам и едва третата след края на Студената война преди две десетилетия, отбелязва Асошиейтед прес.
Прегледът на състоянието на ядрените оръжия, както е официалното наименование на документа, се изисква от Конгреса при управлението на всяка президентска администрация. Сега се очакваше с интерес след речта на Обама в Прага преди година, в която той представи възгледа си за свят без ядрени оръжия, което допринесе да стане носител на Нобеловата награда за мир.
С призива за по-малко разчитане на възпиращата сила на ядреното оръжие новият документ вероятно ще си навлече критиките на консерваторите, според които той може да застраши националната сигурност на САЩ, и разочарованието на либералите, които се надяваха на по-смели мерки на президента за контрола над въоръженията, отбелязва Ройтерс.
След два дни в Прага Барак Обама ще подпише с руския си колега Дмитрий Медведев нов двустранен договор за намаляване на ядрените арсенали на страните им до 1500 ядрени бойни глави всяка, а идната седмица ще е домакин във Вашингтон на среща на върха по въпросите на ядрената сигурност.
Най-голяма и непосредствена опасност вече е ядреният тероризъм,
според новата доктрина В нея се отбелязва, че Ал Кайда и екстремистките й съюзници се стремят да се сдобият с ядрени оръжия.
В новата доктрина се обявяват и значителни съкращения на ядрения арсенал на САЩ и отказ от развиването на нови ядрени оръжия, както и намерения за продължаване на двустранния диалог на високо равнище с Русия и Китай за насърчаване на по-стабилни и прозрачни стратегически отношения.
Администрацията на Обама отбелязва, че липсата на прозрачност около ядрените програми на Китай поражда въпроси за бъдещите стратегически намерения на Пекин.
"Ядреният арсенал на Китай остава много по-малък от тези на Русия и САЩ, но липсата на прозрачност около ядрените му програми - напредък, обхват, стратегия и доктрина - поражда въпроси за бъдещите стратегически намерения на Китай", се казва в новата ядрена стратегия.
Голяма част от доктрината на Обама бележи промяна спрямо тази на предшественика му Джордж Буш от 2002 г. В нея изрично се изключва употребата на ядрено оръжие срещу страни, които спазват Договора за неразпространение на ядрено оръжие.
Вместо това държави, които биха нападнали САЩ с химически или биологически оръжия "ще се изправят пред опустошителна реакция с конвенционални военни средства", каза Гейтс. Той добави, че САЩ си запазват правото да променят тази си позиция в бъдеще.
В новата доктрина ясно се посочва на държави като Иран и Северна Корея, че всички варианти са на масата при отношенията с тях, отбеляза Гейтс.
Новата ядрена стратегия на САЩ е значителна стъпка към
намаляването на ролята на ядрените оръжия в сигурността на САЩ
и в намаляването на глобалната опасност от ядрени оръжия, изтъква президентът Барак Обама в декларация.
Същевременно той подчертава, че стратегията ще съхрани за САЩ "безопасно, сигурно и ефикасно ядрено възпиране", докато в света има ядрени оръжия.
Националната ни сигурност и тази на съюзниците и партньорите ни може да бъде все повече защитавана с ненадминатия капацитет на Америка в конвенционалните въоръжения и силната ни противоракетна отбрана, заявява Обама.
Той обещава САЩ повече да не правят ядрени опити, да не развиват нови модели ядрени бойни глави и да не се стремят към развитие на нов ядрен оръжеен капацитет.
На срещата на върха по ядрените въпроси във Вашингтон идната седмица ще си поставим за цел да обезопасим всички ядрени материали в света до 4 години, подчертава Обама.
Застанал на бившия съветски полигон за ядрени опити в Семипалатинск, Казахстан, генералният секретар на ООН Бан Ки-мун заяви тази вечер, че на срещата на върха във Вашингтон идната седмица ще окаже
натиск върху ядрените сили да унищожат всички ядрени оръжия.
Генералният секретар на ООН, който е на обиколка в Централна Азия, беше закаран с хеликоптер до полигона в Казахстан, където бившият Съветски съюз извърши най-малко 500 ядрени опита в атмосферата и под земята между 1949 и 1989 г.
Президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев затвори ядрения полигон през 1991 г. след разпадането на Съветския съюз. Той се отърва също от над 100 ядрени бойни
глави, разположени в страната му, а по-късно в Семипалатинск беше подписан международен договор за превръщането на Централна Азия в безядрена зона.
"Сега имаме основание да смятаме, че обещаното в Семипалатинск - унищожаването на ядрените оръжия - ще стане реалност", заяви Бан Ки-мун.
Днес от това място в Семипалатинск призовавам всички страни с ядрени оръжия да последват примера на Казахстан, призова той.
Казахстански служители съобщиха, че над 1,5 млн. души са пострадали физически или психически в резултат на ядрените опити, извършвани на това място. ООН помага на страната да прочисти почвите, реките и езерата.
Един от създателите на първата руска атомна бомба подкрепя идеята
на американския президент Барак Обама за свят без ядрени оръжия.
"Напълно подкрепям предложението на Обама за съкращаване на ядрените оръжия. Това трябва да бъде направено, за да се намали рискът от атомна война", заяви 92-годишният Аркадий Бриш.
Ние се надяваме, че в определен момент човечеството вече няма да има нужда от атомни оръжия, подчерта той.
Бриш, който е започнал да работи по съветската ядрена програма през 1947 г., увери, че той и неговите колеги винаги са смятали ядрените оръжия за "оръжия на мира", имащи възпиращ ефект срещу избухване на война.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!