Рк крити са извършителите на най-големия обир на произведения на изкуството в САЩ, съобщиха световните информационни агенции.
През 1990 г. от музея "Изабела Стюърт
Гарднър" в Бостън (gardnermuseum.org) са били откраднати 13 творби на обща стойност 500 милиона долара.
На пресконференция в Бостън специалният агент на ФБР Ричард Делорие разказа, че крадците са част от престъпна групировка, която действа в Нова Англия и средноатлантическите щати на САЩ. В интерес на следствието имената им не се съобщават.
По данни на ФБР скоро след кражбата, извършена точно преди 23 години, картините и другите произведения на изкуството са били изнесени от щатите Пенсилвания и Кънектикът, а преди около 10 години са предложени за продажба.
Според ФБР не е изключено платна и предмети сега да се намират у хора, които нямат отношение към престъплението и дори не подозират, че картините са откраднати.
Обирът в музея "Изабела Стюърт Гарднър" е извършен на 18 март 1990 г. в 01.24 ч. Двама крадци, облечени като полицаи, карат охраната да им отвори и влизат в музея. Мнимите ченгета казват, че са получили сигнал и трябва да го проверят. В разрез с правилата, пазачите ги пускат.
Маскираните завързват охранителите и прекарват в музея 81 минути. Обикалят залите и внимателно подбират произведения, към които не е включена алармена инсталация.
Изнасят от музея 13 произведения: три платна на Рембранд, по едно на Мане и Вермеер, пет творби на Дега, една бронзова китайска чаша, бронзовия орел от върха на знамето на Наполеон. Най-скъпа от откраднатите картини е "Концерт" на Вермеер (1658-1660). Според специалистите само нейната стойност надхвърля 250 милиона долара.
По-младият крадец казал на пазачите, преди да си тръгне: "Кажете им, че ще се свържем с тях". Но никой не го е направил.
Въпреки наградата 5 млн. долара, обявена от музея, картините изчезват без следа. Обирът предизвиква купища хипотези за това кой би могъл да го е извършил. ФБР и частните детективи, наети от музея, тръгват по следи, водещи до наркокартелите в Южна Америка, Ирландската републиканска армия, подземния свят в Япония и мафиотите в Бостън.
Сега вече извършителите са известни, но не и съдбата на творбите. За откриването на безценните произведения на изкуството ФБР ще прибегне до тактика, подобна на онази, която е довела до залавянето на най-известния гангстер в САЩ Джеймс "Уайти" Бългър, пише Асошиейтед прес.
В случая с Бългър властите използвали билбордове и телевизионни и други реклами, за да търсят гангстера и приятелката му. По телевизията например били пускани снимки на 60-годишната приятелка на Джеймс "Уайти" Бългър, известна с честите си посещения в салони за красота и с това, че всеки месец си избелва зъбите.
ФБР залови Бългър през 2011 г., само няколко дни след старта на кампанията, след като той безрезултатно бе издирван 16 години. Сега американските власти се надяват, че като приложат отново същата тактика, могат да открият откраднатите творби.
Създаден е и специален уебсайт - FBI.gov/gardner.
САЩ: Разкрити са нагли крадци на изкуство
През 1990 г. от музея "Изабела Стюърт Гарднър" в Бостън са били откраднати 13 произведеия на изкуството на обща стойност 500 млн. долара
19 март 2013, 12:13
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!