А дминистрацията на президента на САЩ Барак Обама ще удвои усилията си за ограничаване на тютюнопушенето, пише в. "Файненшъл таймс".
В публикуван днес доклад по повод 50-годишнината от първия правителствен доклад за тютюнопушенето в САЩ се предупреждава, че постигнатите досега успехи в борбата с вредния навик не са гаранция за напредък в бъдеще.
Документът, подготвен от правителствената служба за обществено здравеопазване, отчита, че
докато през 1964 г. делът на пушачите в САЩ е бил 43% от населението, днес той е спаднал до 18%.
Всеки ден обаче над 3200 младежи под 18 години запалват първата си цигара.
Трябва да прекратим употребата на цигари и да отгледаме свободно от тютюна поколение, заяви ръководителят на правителствената служба за обществено здравеопазване Борис Лучняк.
Той призова за въвеждане на
по-строги политики срещу тютюневия дим, промени в данъчната политика и по-лесен достъп до лечение за отказване от тютюнопушенето.
Вредният навик може да бъде ограничаван и чрез намаляване на количеството никотин в тютюневите продукти, за да се намали пристрастяването, се посочва в доклада.
Директорът на правителствения Център за контрол и предотвратяване на заболяванията д-р Томас Фридън посочва пред Ройтерс, че лечението на пациенти, страдащи от последиците на тютюнопушенето, струват на американската държава по 130 млрд. долара годишно.
Докладът
не е категоричен в оценката за електронните цигари.
Макар че те се смятат за по-малко опасни от традиционните тютюневи продукти, е нужно да се даде отговор на въпросите, свързани с ефекта им върху здравето и начина, по който се рекламират, предупреждава докладът.
При електронните цигари потребителят вдишва чист никотин, но избягва останалите токсини, съдържащи се в традиционните тютюневи изделия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!