Ви ингтон направи стъпка към ограничаването на парниковите емисии този понеделник, с която улесни и окуражи първия ден от климатичната среща на века в Копенхаген (COP15 Climate Summit), която събра над 190 нации в търсене на решение за глобалното затопляне.
Американската агенция за защита на околната среда (EPA.gov) реши, че парниковите газове застрашават човешкото здраве. Това й дава право да регулира емисиите им без да се допитва до Сената, където в момента е забуксувал проектозакон за намаляване на американските емисии до 2020 г.
Постановлението бе приветствано от делегатите на срещата в Копенхаген, която ще продължи до 18 декември.
"Това е много важно решение, тъй като... ако Сенатът се провали в приемането на законодателство (за емисиите), то администрацията ще има власт да се разпорежда, обяснява Иво де Боер, изпълнителният секретар на ООН за климатичните промени пред Ройтерс.
САЩ са вторият по големина замърсител след Китай и са единствени от индустриалните нации извън Протокола от Киото, който предвижда намаляването до емисиите само до 2012 г.
Смисълът на протокола бе да се направи малка стъпка напред в предотвратяването на горещите вълни, сушите и нарастващото морско равнище.
Това е страхотна новина, която показва готовността на американската администрация да приложи Закона за чистия въздух (Clean Air Act), свързан с ограничаването на смога замърсяването на въздуха като цяло, и да се изправи лице в лице с опасността от климатичните промени, казва и Кейя Чатърджи от природозащитната организация WWF.
По-рано срещата в Копенхаген започна с мрачното предупреждение за рисковете от глобалното затопляне за човечеството и с прогнозата на датския премиер Ларс Расмусен, че споразумение е "напълно постижимо".
По думите му 110 световни лидери, сред които и американският президент Барак Обама, ще присъстват на заключителната сесия. Самото масово присъствие означавало "възможност, която светът не може да си позволи да изпусне".
Според много правителства по света САЩ са ключът към сделка в Копенхаген, която трябва да намери изход от пропастта между богати и бедни страни при споделянето на усилията по спасяване на климата.
Обама си поставя за цел да намали вредните въглеродни емисии на САЩ едва с 3% под нивата от 1990 г. до 2020 г., като обаче значително ги намали през идните десетилетия. Повечето развиващи се страни имат много по-големи очаквания към Америка.
Европейският съюз също заяви, че би могъл да направи по-големи усилия, но само ако САЩ платят повече на бедните държави за справяне с проблема, особено с обезлесяването.
САЩ правят стъпка към спасяване на климата
Американската агенция за защита на околната среда реши, че парниковите газове застрашават човешкото здраве
8 декември 2009, 11:36
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!