В исокопоставен американски дипломат се е срещнал в понеделник във Виена със свой ирански колега, за да опипат почвата дали Съединените щати и Иран могат да работят заедно за създаването на по-стабилно иракско правителство и да намалят заплахата от сунитски екстремисти, пише в. „Ню Йорк таймс“.
Срещата е била уредена, след като държавният секретар Джон Кери заяви, че правителството на Барак Обама е отворено към сътрудничество с Техеран по иракския въпрос. Така става възможно
САЩ да потърсят помощ от страна, която американците често описват като спонсор на тероризма,
на която не бива да бъде позволявано да се сдобие с ядрено оръжие, допълва американският всекидневник.
Стратегията на администрацията на Обама е да окаже натиск върху премиера на Ирак – Нури ал Малики, да формира правителство, в което да участват сунити и кюрди, в опит да се изгладят недоразуменията, от които се възползват бунтовниците. Тази цел обаче може да бъде осуетена, ако Иран реши да подкрепи твърдолинейните шиитски лидери или ако изпрати в Ирак елитното подразделение „Ал Кудс“ към Корпуса на гвардейците на ислямската революция. До голяма степен в политиката на Ирак е прието всеки потенциален кандидат за поста министър-председател да бъде приемлив и за Техеран, посочва „Ню Йорк таймс“.
Паралелните преговори между Иран и световните сили по ядрения въпрос допълнително усложнява картината.
Крайният срок за постигане на споразумение, 20 юли, наближава. Същевременно Иран настоява за сделка, която включва кратък период, в който да бъдат наложени ограничения на програмата по обогатяване на уран, последван от значително увеличаване на броя на центрофугите, които Иран да има право да инсталира.
Съветниците на Обама, от друга страна, отдавна говорят, че приоритет номер едно е да се попречи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, отчасти защото това би довело, според президента, до надпревара във въоръжаването в региона. По тази причина американски държавни служители настояват, че ядреният въпрос и проблемите на Ирак трябва да се разглеждат отделно.
Общият враг – „Ислямската държава в Ирак и Леванта“ – не означава обща стратегия.
За две страни, които от три десетилетия са крайно недоверчиви един към друг съперници, намирането на общи интереси по сигурността няма да е лесно, отбелязва вестникът, като се позовава на мнения на държавни служители.
Обръщането към Техеран бе изненадващ обрат в курса на правителството на Обама,
което до този момент не е обсъждало регионални кризи с Иран. Джон Кери положи много усилия да убеди ООН да оттегли поканата си за Иран за участие на мирните преговори в Женева за Сирия. Евентуално сътрудничество между САЩ и Иран за сдържане на кризата в Ирак би било първият път, в който двете страни работят съвместно по общ проблем на сигурността, откакто Вашингтон и Техеран обмениха разузнавателна информация, за да се противопоставят на талибаните след нападенията от 11 септември 2001 г., пише „Ню Йорк таймс“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!