Министърът на отбраната на САЩ Лион Панета присъства днес в Багдад на церемония по сваляне на знамето на американските войски, с което официално беше сложен край на войната в Ирак, предаде Ройтерс.
Последните 4000 американски войници ще напуснат Ирак до края на годината.
"След много пролята кръв на иракчани и американци мисията, целяща да направи Ирак способен сам да се грижи за своето управление и сигурност, става реалност", каза Панета на церемонията.
Близо 4500 американски войници и десетки хиляди иракчани загубиха живота си
във войната, която започна с операцията "Шок и ужас", но впоследствие премина в кръвопролитна борба между фракции на дълго потисканото шиитско мнозинство и бившите му сунитски господари.
Вчера американският президент Барак Обама, който някога описваше войната в Ирак като "глупава", отбеляза нейния край,
определяйки я като успех,
и заяви, че последните войници на САЩ ще си тръгнат в близките дни с "гордо вдигнати глави".
Обама каза в реч във военната база Форт Браг в щата Северна Каролина, че окончателното изтегляне от Ирак след почти девет години война е "исторически" момент и че американските войници оставят след себе си "изключително постижение".
"Ирак не е съвършено място.
Пред него стоят много предизвикателства. Но ние оставяме след нас суверенен, стабилен и разчитащ на себе си Ирак с представително правителство, избрано от неговия народ", каза президентът.
Тази интерпретация е силно оспорвана от критиците, според които войната в Ирак е дестабилизирала региона, засилила позициите на Иран и изтъкнала военните слабости на САЩ, което може да насърчи бъдещ конфликт. Те също така твърдят, че войната е увеличила враждебността срещу Америка и е подхранила, а не е възпряла тероризма.
Вчера във Фалуджа
няколко хиляди иракчани отпразнуваха изтеглянето на войските на САЩ,
като гориха американски знамена и размахваха снимки на мъртви роднини. Градът беше арена на някои от най-ожесточените сражения по време на войната.
Шиитското ръководство на Ирак представя напускането на американските сили като ново начало, но много иракчани се питат накъде ще поеме страната след изтеглянето на войските на САЩ.
Някои се страхуват от разпалване на борбата между отделни групи или завръщане на "Ал Кайда". Тревога буди също спорът за територии между кюрдите в полуавтономния анклав в Северен Ирак и състоящото се от араби централно правителство в Багдад.
След 31 декември в Ирак ще останат само около 150 американски войници, прикрепени към огромния комплекс на посолството на САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!