Върховният съд на САЩ одобри закона на президента Барак Обама за здравното осигуряване, запазвайки обаче някои ограничения пред разширяването на обхвата на отпусканата федерална здравна помощ за най-бедните, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.
Ядрото на реформата - задължението на всеки американец да има здравна застраховка - беше одобрено по принцип, което е победа за президента демократ месеци преди изборите през ноември.
Най-висшата съдебна инстанция в страната, сезирана от 26 от американските щати, от организация на дребни предприемачи, от четири физически лица и от правителството - обяви за конституционносъобразен закона, благодарение на който ще бъдат обхванати 32 млн. неосигурени сега американци.
След разпалени дебати в цялата страна и множество противоречащи си съдебни постановления Върховният съд накрая реши да запази най-спорното положение в закона - до 2014 г. повечето американци да имат здравна застраховка или да платят глоба.
То беше прието с пет на четири гласа, след като беше подкрепено и от председателя на съда Джон Робъртс.
Противниците на реформата начело с 26-те републикански щата, настояват текстът за задължението на всеки американец да сключи здравна застраховка да бъде обявен за неконституционен и законът да бъде отхвърлен като цяло, тъй като няма да проработи без централната си част.
Те смятат, че законът нарушава личните свободи и разширява значително правомощията на федералното правителство над прерогативите на щатите.
Върховният съд обаче наложи ограничения на друго положение в закона - разширяването на обхвата на федералното здравно осигуряване за най-бедните, наречено "Медикейд", до 16 млн. американци - нещо, което 26-те консервативни щата не приемат.
Президентът Обама коментира, че решението на Върховния съд да подкрепи здравната реформа, е "победа за хората в цялата страна" и ще направи живота им по-сигурен, предаде Асошиейтед прес.
Решението утвърждава фундаменталния принцип на най-богатата държава в света - Съединените щати, според който никой не бива да стига до разорение заради болест, каза Обама.
Решението означава, че с хората със заболявания няма да се отнасят несправедливо и че те ще са в състояние да си позволят качествени медицински грижи, изтъкна президентът.
Анкета показа, че повечето американци са против здравната реформа, а след обявяване на решението на съда кандидат-президентът на републиканците Мит Ромни и председателят на Камарата на представителите в Конгреса Джон Бейнър заявиха, че ще се борят за анулиране на закона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!