Б елият дом обмисля да наложи санкции на компании и физически лица в Китай, за които смята, че са се облагодетелствали от достигането на китайски хакери до американски търговски тайни, съобщава "Вашингтон пост", цитиран от Ройтерс.
Изданието се позовава на няколко неназовани официални източници от правителството на президента Обама, които посочват, че окончателното решение за санкциите се очаква да бъде взето скоро, може би още в рамките на идните две седмици.
Подозренията, че китайски хакери стоят зад поредица пробиви на американски бази данни, се превърнеха в дразнител в отношенията между двете най-големи световни икономики. Същевременно китайският президент Си Цзинпин се готви да направи първото си посещение в Щатите идния месец.
По думите на официалните източници от правителството на Обама Китай е главният заподозрян за мащабното хакерско нападение срещу американска правителствена агенция, компрометирало личните данни за поне 4,2 милиона сегашни и бивши държавни служители. Китай отрече да е замесен.
Според американски правителствени представители и кибераналитици китайските хакери използват високотехнологична тактика, за да изграждат големи бази данни. Тези бази от своя страна могат да влязат в употреба за целите на традиционния шпионаж като вербуване на шпиони и получаване на достъп до секретна информация в други мрежи.
Засега Белият дом не е коментирал съобщението във "Вашингтон пост". Държавният департамент на САЩ до момента също не е излязъл с реакция.
Високопоставен представител на правителството на Обама заяви в отговор на запитване на Ройтерс, че американският президент е отбелязъл при подписването от него на изпълнителна заповед по-рано тази година, позволяваща да се налагат икономически санкции срещу киберхакери, че властите във Вашингтон "прилагат цялостна стратегия за действие срещу подобни лица".
"Стратегията включва инструменти в сферата на дипломацията, търговската политика, правоприлагането, както и налагане на санкции срещу физически или юридически лица, въвлечени в определени немаловажни и злонамерени кибердейности", каза представителят.
"Преценяваме всички опции, с които разполагаме, за да отговорим на тези заплахи по начин и в момент по наш избор", добави той.
По думите на цитиран от "Вашингтон пост" официален източник от правителството на Обама този ход "изпраща послание на Пекин, че правителството ще започне да се съпротивлява на икономическия шпионаж" и изразява подкрепа към частния сектор.
Според вестника санкциите няма да бъдат наложени като ответна мярка за предполагаемото хакване на данните за американските държавни служители, тъй като се смята, че то е извършено по разузнавателни причини, а не в полза на китайската промишленост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!