С АЩ отхвърлиха вчера идеята да плащат откуп за отвлечени американски граждани, заявявайки, че това само би направило американците по-уязвими, предаде ДПА.
Говорителката на Държавния департамент Мари Харф реагира на съобщение във в. „Уолстрийт джърнъл“, че групировката „Ислямска държава“ е
поискала 100 млн. евро за освобождаването
на американския фоторепортер Джеймс Фоули. Сумата беше назована от Фил Балбони – бившият работодател на Фоули в сайта „Глобал пост“.
„Ню Йорк таймс“ съобщи, че САЩ са отхвърлили искането.
Харф посочи, че САЩ имат дългогодишна политика да не плащат откупи. Тя подчерта, че всякакви искания за откуп във връзка с Фоули не са били отправяни пряко към американското правителство, което не поддържа връзка с мюсюлманските екстремисти от „Ислямска държава“.
„Не правим отстъпки на терористи. Не плащаме откупи“,
каза Харф.
Балбони каза пред Си Ен Ен, че интервюта с около десетина европейски заложници, които са били освободени от „Ислямска държава“, показали, че откупът варира от 2,6 до 5 млн. долара, и семейството на Фоули опитвало да събере толкова.
Той добави, че семейството на Фоули осъзнало, че надеждата започва да се изпарява, когато на 8 август започнали американските удари.
Миналата седмица близките на журналиста получили гневен имейл от „Ислямска държава“, в който се казвало, че Фоули ще бъде екзекутиран.
„Бяхме ужасени, защото мислехме, че се приближваме до момент, в който ще може да осигурим свободата на Джим“, заяви Балбони.
По думите му терористите от „Ислямска държава“ все още държат още трима американци.
В журналистическо разследване през юли вестник „Ню Йорк таймс“ съобщи, че европейски страни на практика
финансират терористични организации, като плащат огромни суми пари за освобождаване на заложници,
взети от свързани с „Ал Кайда“ терористични групировки, отбелязва ДПА.
Харф също подчета, че „Ислямска държава“ е набрала милиони долари от отвличане на хора от западни държави само през 2014 г., но не даде по-точни данни.
По думите ѝ САЩ активно обсъждат въпроса с европейски страни, които са плащали за освобождаване на техни граждани.
Американските въздушни удари помогнаха на иракските и кюрдските сили да си върнат основата в Ирак, върху която да стъпят, но въоръжените бойци от „Ислямска държава“
може да се очаква да се прегрупират и да започнат нова офанзива.
Това заяви вчера министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл, цитиран от Асошиейтед прес.
На пресконференция в Пентагона заедно с Хейгъл говори и председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Мартин Демпси.
Той посочи, че макар „Ислямска държава“ да може да бъде обуздана, тя не може да бъде победена, без да бъде нападната в Сирия.
Демпси каза, че не е задължително това да изисква въздушни удари на САЩ, въпреки че според Асошиейтед прес Хейгъл изглежда е оставил отворена тази възможност, тъй като казал пред репортерите: „Разглеждаме всички възможности“.
САЩ ограничиха военните си действия в Ирак, но безпокойството се увеличи в момент когато „Ислямска държава“ разширява обхвата в Сирия от другата страна на иракската граница, отбелязва Асошиейтед прес.
Нито Хейгъл, нито Демпси даде някаква индикация за предстояща промяна в американския военен подход към Ирак, за който президентът Обама заяви, че ще включва още въздушни удари,
но не и изпращане на американски сухопътни сили,
допълва агенцията.
Опитът, финансите и военната мощ на въоръжените бойци от „Ислямска държава“ представляват сериозна заплаха за САЩ, която може да надмине тази, която някога представляваше „Ал Кайда“, коментира Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!