Американският министър на отбраната Чък Хейгъл изрази надежда, че Русия ще върне Едуард Сноудън на САЩ, защото той е нарушил американските закони и е нанесъл щети на националната сигурност, предаде Ройтерс.
Надявам се, че руснаците ще постъпят по правилния начин и ще върнат Сноудън на САЩ, каза Хейгъл на пресконференция в Пентагона.
Той предположи, че Москва не е взела окончателно решение,
след като се твърди, че Сноудън остава в транзитната зона на летището.
Що се отнася до Китай, САЩ са много разочаровани от отказа му да предаде Сноудън, който известно време се укриваше в Хонконг, продължи министърът на отбраната.
"Нещата можеха да се уредят по друг начин. Но отношенията не се градят около една или две теми, а върху цял комплекс. Има редица области, в които сътрудничим с китайците и други, в които се конкурираме", добави Хейгъл, цитиран от Франс прес.
Еквадорското правителство увери, че не е осигурило паспорт на Едуард Сноудън, на когото американските власти анулираха паспорта. "Това не е вярно, няма никакъв паспорт, никакъв документ не му е даван от еквадорското консулство", заяви изпълняващият длъжността външен министър Гало Галарса, опровергавайки основателя на "Уикилийкс" Джулиан Асандж, отбелязва АФП.
Официални представители на Хонконг заявиха, че в искането си за екстрадирането на Едуард Сноудън
САЩ са изпратили документация със сгрешено второ име,
предаде Асошиейтед прес.
Проблемът се дължал на разминавания в различни документи, изпратени от американските власти. В имиграционните регистри на Хонконг второто име на Сноудън било Джоузеф, но правителството на САЩ използвало името Джеймс в някои документи, а в други го наричало Едуард Дж. Сноудън.
"Тези три имена не са напълно еднакви, затова сметнахме, че са нужни разяснения, които не бяха дадени. Поради това правителството на Хонконг нямаше правно основание да се изпълни исканото задържане или да му забрани да напуска Хонконг", посочи виусп представител на властите в Хонконг.
От САЩ също така не са съобщили номера на паспорта на Сноудън.
Решението да се разреши на Сноудън да напусне Хонконг подразни Белия дом,
който заяви, че то е навредило на американско-китайските отношения. Някои американски официални лица намекнаха, че Пекин е бил замесен в решението Сноудън да получи разрешение да напусне Хонконг - бивша британска колония и понастоящем полуавтономен китайски административен район със своя правна система.
Директорът на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) Джон Бренан поде
кампания за натиск над служителите от разузнаването да опазват тайните
след няколко изтичания на информация в медиите, предаде Асошиейтед прес. В писмо до работещите в ЦРУ Бренън посочва, че кампанията "Спазвайте клетвата" има за цел да "засили корпоративната култура на секретността" в ЦРУ чрез обучение и подготовка.
Асошиейтед прес посочва, че полученият текст на писмото не е секретен и е предназначен за официално ползване.
Бренън пише, че кампанията е подета след преглед на сигурността в ЦРУ, започнал миналата година след поредица анонимни изтичания на информация и публикации на бивши висши служители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!