Американското министерство на правосъдието се е сдобило тайно с данни за телефонни разговори, проведени от репортери и редактори на информационната агенция Асошиейтед прес, съобщават световните агенции.
Гари Пруит, изпълнителният директор на АП, определи това като
голяма и безпрецедентна намеса в работата на агенцията.
Данните са за входящи и изходящи обаждания и за продължителността на всяко обаждане от личните и служебните телефонни номера на отделните репортери от офисите на АП в Ню Йорк, Вашингтон и Хартфорд, в щата Кънектикът, както и основната телефонна линия на репортерите на агенцията в пресцентъра в Камарата на представителите.
Общо са били иззети разпечатки за разговорите, водени от 20 телефонни номера, регистрирани на АП, през април и май 2012 г.
Броят на журналистите, използвали линиите през този период, остава неизвестен, но се знае, че в засегнатите офиси работят 100 журналисти.
Директорът на АП е изпратил протестно писмо до американския министър на правосъдието Ерик Холдър, в което се настоява данните да бъдат върнати и всички копия да бъдат унищожени.
Засега правителството не съобщава за какво са му
записите.
Преди това американски представители бяха заявили, че във Вашингтон се води разследване за изтичане на информация относно операция на ЦРУ в Йемен, попречила на "Ал Кайда" през пролетта на 2012 г. да взриви бомба в самолет на път за САЩ. Изтеклата информация се появи в статия на АП от 7 май 2012 г.
Междувременно
Белият дом обяви, че не е свързан с получаването на записите от властите.
"Освен информацията в медиите, ние нямаме данни за каквито и да са опити на министерството на правосъдието да получи данни за обажданията на АП. Ние не сме свързани с решенията, взети във връзка с криминалното разследване по случая на министерството на правосъдието. Към него трябва да бъдат отправени всички въпроси за продължаващото разследване", каза говорителят на администрацията на САЩ Джей Карни.
Според "Ню Йорк таймс" това е поредният сблъсък между
новинарски организации и федерални следствени агенции във връзка
с усилията на правителството да спре разкриването на
информация, свързана с националната сигурност. Това става на
фона на агресивната политика на правителството на Обама да
запуши течовете на информация, коментира изданието.
То припомня, че досега по такова обвинение са подведени под отговорност шестима настоящи и бивши правителствени служители - "два пъти повече в сравнение с всички предишни администрации, взети заедно".
"Вашингтон пост" пише, че разследването за възможно разкриване на класифицирана информация пред АП е част от "модел", прилаган от администрацията на Обама в разследването на настоящи и бивши правителствени служители. В случая с АП, според вестника, информационната агенция, репортерите и редакторите й не са вероятните мишени на разследването. "То е насочено по-скоро към настоящи и бивши правителствени служители, издали класифицирана информация".
Администрацията на Обама "отвори нов фронт в битката си срещу свободата на медиите, като иззе разпечатките на телефонни разговори от офисите на Асошиейтед прес", смята в. "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!