Председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ адмирал Майкъл Мълън заяви, че САЩ имат план за военен удар срещу Иран.
Той обаче уточни, че според него би било лоша идея планът да бъде приложен, предаде АП.
Мълън - най-висшият американски военен - често е предупреждавал, че удар по Иран би имал сериозни и непредвидими последици в Близкия изток. Същевременно той посочва, че опасността Иран да се сдобие с ядрено оръжие е неприемлива.
Мълън не каза кой от двата варианта според него е по-лош. Той обаче подчерта в предаване на телевизия Ен Би Си, че военният удар остава вариант, ако възникне нужда.
Адмиралът е на мнение, че икономическата криза в САЩ в никакъв случай не трябва да кара Вашингтон да се изолира и да се откаже от ролята си на велика сила, предаде АФП.
"От няколко години се безпокоя, защото се отдалечаваме от ролята си на световната сцена и икономическото положение значително допринася за това. Рецесията може да ни тласне към по-голям изолационизъм. Той ще е поносим за известно време. Обаче в свят с все повече взаимносвързаност и ангажименти в световен план, изолационизмът в крайна сметка ще ни отслаби", предупреди Мълън.
Той увери, че се стреми да укрепи отношенията на САЩ с икономически влиятелни държави като Индия, Бразилия и Китай.
Мълън обаче упрекна Пекин, че е прекъснал връзките с американската армия и заяви, че американските морски пехотинци ще продължат да действат в Жълто море въпреки критиките на Китай.
Междувременно иранският президент Махмуд Ахмадинеджад призова президента на САЩ Барак
Обама
да застане срещу него в телевизионен
дебат,
за да се види кой от двамата предлага по-добри решения за световните проблеми, предаде Ройтерс.
В реч, предадена по иранската телевизия, Ахмадинеджад каза, че срещата може да се осъществи, докато той е в Ню Йорк за сесията на Общото събрание в края на септември.
"Нека застанем очи в очи, в ООН и пред световните медии, и да видим чии аргументи ще се окажат по-приемливи за общественото мнение," заяви Ахмадинеджад, цитиран от ДПА.
Иранският президент е отправял и преди подобни покани за дебат, но Обама и предшественикът му Джордж Буш не ги приеха.
Техеран и Вашингтон не поддържат дипломатически отношения след Ислямската революция през 1979 г., когато радикални студенти окупираха американските посолство в Техеран и държаха 444 дни дипломатите му като заложници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!