В Пекин започна поредната среща между Китай и САЩ за дискусии по правата на човека.
Това се случва в момент, когато китайските власти интензивно репресират активисти за свобода и демокрация, коментира АФП.
В дискусиите участва помощник-държавният секретар на САЩ за човешките права Майкъл Поснър. САЩ се надяват диалогът
да доведе до "откровени разговори по същество".
Китайско-американският диалог за правата на човека се организира нередовно в зависимост от състоянието на двустранните отношения. Предишните подобни дискусии се състояха през 2010 г., 2008 г. и 2002 г. Причината за сегашната среща в особено деликатен момент за човешките права в Китай не бе посочена.
През последните седмици
десетки китайски дисиденти бяха задържани, поставени под домашен арест или изселени.
Пекин се старае да задуши всякакви прояви на протести, които биха се вдъхновили от размириците в арабския свят, отбелязва АФП. Адвокати, писатели, журналисти, организатори на подписки, творци и блогъри биват подлагани на произволни арести и други форми на тормоз.
На 8 април държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън изрази сериозното безпокойство на САЩ от тази ситуация. Според годишния доклад на САЩ за състоянието на правата на човека в света през 2010 г., който бе оповестен в началото на месеца, правата на човека в Китай са в "отрицателна спирала", нарастват ограниченията на свободата на словото, а Тибет и Синцзян-Уйгурският автономен район са подложени на "тежки репресии".
Посланикът на САЩ в Пекин Джон Хънтсман остро осъди задържането на китайския творец и дисидент Ай Вейвей в статия в сп. "Тайм", публикувана в четвъртък.
В отговор на критиките на САЩ Пекин посъветва
Вашингтон да реши първо собствените си проблеми.
Държавният департамент на САЩ отрече твърдения на в. "Файненшъл таймс", че Вашингтон би могъл да усложни издаването на визи на китайски официални лица в отговор на редица китайски отрицателни дипломатически прояви, предаде Ройтерс.
"САЩ не са обсъждали, нито обмислят каквито и да било промени във визовата политика към Китай. Както и в други държави, посолството и консулствата на САЩ издават визи съгласно строги критерии и в съответствие със закона в САЩ", заяви говорителят на Държавния департамент Дараг Парадизо.
"Файненшъл таймс" цитира американски служител, който заяви, че Вашингтон може да втвърди визовите процедури в отговор на анулирането от Китай на двустранни срещи.
Според вестника подобни промени във визовия режим биха се отразили на ускореното издаване на визи на високопоставени официални лица, директори на държавни компании и деца на партийни лидери, много от които следват в престижни американски университети.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!