А дминистрацията на президента на САЩ Барак Обама тайно е финансирала социална мрежа в Куба, за да предизвика политически вълнения и да разклати комунистическото правителство в страната, разкрила АП при собствено разследване.
Програмата заобикаляла интернет ограниченията в Куба и функционирала чрез система за обмен на текстови съобщения през мобилен телефон, която изпълнителите на проекта възнамерявали да използват за организиране на политически демонстрации.
Принципът на функциониране на мрежата бил
подобен на този на социалната мрежа „Туитър“.
В пиковия момент от развитието на кубинската мрежа, наречена „Сун Сунео“ (чуруликането на колибри), имало 40 хил. абонати, които не знаели, че съществуването и функционирането ѝ е подкрепено от американското правителство.
Проектът започнал в средата на 2009 г. За да не предизвика подозрение у абонатите и у кубинските власти, отначало предлагал „непротиворечиво съдържание“ като спортни и музикални новини и прогнози за времето. Когато броят на абонатите станел достатъчно голям, се предвиждало да започнат да се отправят и политически послания, така че да се създадат условия за бързо организиране на големи демонстрации.
През септември 2009 г. организаторите тествали системата, като провели анкета сред абонатите на „Сун Сунео“ дали биха искали две преследвани от кубинския режим рок групи да участват в голям концерт в центъра на Хавана.
През март 2011 г. популярността на „Сун Сунео“ била толкова голяма, че американските инициатори на проекта
започнали да ограничават достъпа до услугата, за да не предизвикат вниманието на кубинските власти.
По същото време в Американската агенция за международно развитие решили да се оттеглят от проекта, като му осигурят самостоятелно финансиране и наемат нищо неподозиращо ново ръководство на компанията. Този план обаче не се осъществил и в началото на 2012 г. кубинските абонати на „Сун Сунео“ започнали да се оплакват от чести сривове на мрежата, а до края на годината тя
изчезнала напълно.
Уебсайтът на „Сун Сунео“ започнал да препраща към детски сайт с подобно име, а в момента се продава за 299 долара.
Според АП от гледна точка на американското законодателство проектът „Сун Сунео“ бил напълно законен.
Изпълнението на проекта обаче съдържа и нередности. „Сун Сунео“ се сдобил по незаконен начин с около половин милион номера на кубински мобилни телефони, за да стартира мрежата. Проектът не бил докладван пред надзорната комисия в американския Сенат. Повечето служители на фиктивната компания, която управлявала проекта, нямали представа, че работят за американското правителство. Абонатите на мрежата също не подозирали, че мрежата е манипулирана.
Документи и интервюта на АП показват, че Агенцията на САЩ за международно развитие е направило всичко възможно да прикрие участието си в „Сун Сунео“. Агенцията създала компании в чужбина, които да маскират участието ѝ, и прекарвала средства през банка на Каймановите острови, за да прикрие произхода им.
АП отбелязва, че всяка тайна операция, провеждана от федерална агенция, трябва да има разрешение от президента.
Говорител на агенцията посочил пред АП, че прикриването на участието ѝ в проекта на кубинска територия е нормална мярка за защита на извънправителствените партньори при работа във „враждебна среда“.
„Сун Сунео“ е бил
осъществен в момент, когато традиционно обтегнатите отношения между САЩ и Куба са били в период на затопляне,
отбелязва АП. Властта в Куба смята интернет за опасност заради свободния достъп до информация и налага строги ограничения за употребата на глобалната мрежа. След идването на власт на Раул Кастро беше позволена употребата на мобилни телефони, но с ограничение за смартфоните, заради това, че могат да се свързват с глобалната мрежа. Проектът „Сун Сунео“ бил основан на идеята, че кубинците ще бъдат привлечени от възможността да изпращат безплатно текстови съобщения в страна, където мобилните услуги са скъпи, а средната заплата е едва около 20 долара на месец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!