Охайо е смятан за един от щатите, в които резултатите от днешното гласуване ще определят до голяма степен и победителя отизборите.
По тази причина тандемът Ромни-Райън бе предвидил 11-часов престой в щата, за да насърчи колкото се може повече гласоподаватели да ги подкрепят.
Това накара щабът на предизборната кампания на Барак Обама спешно да изпрати в Охайо вицепрезидента - и кандидат за вицепрезидент на Демократическата партия - Джо Байдън. Официално щабът на Обама твърди, че пътуването било запланувано отдавна, но не било обявено предварително.
В Охайо ще бъдат избрани 18 от членовете на избирателната колегия, която според избирателния закон на САЩ ще определи победителя от днешните избори.
До последните часове преди началото на вота Обама водеше с три процента преднина пред Ромни. Според ДПА това се дължи на решението на Белия дом да приложи спасителни мерки за автомобилната промишленост - мерки, които Ромни остро разкритикува.
Едно от всеки осем работни места в Охайо е в предприятие от автомобилостроителната промишленост.
Започна гласуването за избор на президент на САЩ. Над 200 млн. американски граждани, имащи право на глас, трябва да изберат между демократа Барак Обама и републиканеца Мит Ромни.
Всъщност първите изборни секции отвориха врати още преди повече от месец и няколко милиона американци, включително настоящият президент Барак Обама, вече дадоха своя глас.
Американските граждани имат това право и законът не задължава никого да обяснява защо е решил да гласува по-рано от определената дата.
Официалната дата на изборите обаче е 6 ноември.
Първите избирателни секции
в страната отвориха врати в полунощ (7 ч. сутринта наше време). Става въпрос за два съвсем малки избирателни района в щата Ню Хемпшър - Диксвил Ноч (село в гората, разположено на 30 км южно от канадската граница) и Хартс Локейшън (на около 130 км от Диксвил), чиито жители спазват отдавнашната традиция да бъдат първите, които гласуват в САЩ.
В Диксвил Ноч бюлетини пуснаха десетте записани в избирателния списък избиратели. За първи път в историята на това село и двамата кандидати спечелиха по равен брой гласове – по 5.
Пред избирателните бюра на много места се извиха дълги опашки.
Някои гласоподаватели чакаха по няколко часа, за да упражнят правото си на вот.
Въпреки това се очаква избирателната активност да бъде ниска.
На опашка се наложи да чакат и настоящият вицепрезидент Джо Байдън и съпругата му Джил. Те гласуваха в училище в родния си град Уилмингтън, в североизточния щат Делауер.
"Надявам се, че всички ще се възползват от своето право на глас. Това е велика чест", заяви Байдън.
Мит Ромни упражни правото си на вот близо до дома си в Белмонт, в североизточния щат Масачузетс, предаде АП. "Мисля, че знаете", отговори лаконично той на репортерските въпроси за кого е гласувал. Републиканският кандидат-президент ще продължи да агитира и днес, а вечерта ще пристигне в своя щаб в Бостън.
Републиканецът
Рон Пол, който не успя да се добере до номинацията за кандидат-президент на своята партия, обяви, че продължава да не подкрепя Мит Ромни.
"Не мисля, че има достатъчно голяма разлика между двамата кандидати. Предполагам, че победителят днес ще бъде статуквото", обяви бившият претендент за ключовете на Белия дом. "В общи линии ще продължим със същата политика, която водим от известно време насам. Не смятам, че изборите ще бъдат от ключово значение за страната", допълни Пол.
Избирателната активност е висока в ключови щати като Флорида и Вирджиния.
Жителите на щата Ню Джърси, който пострада тежко от супербурята Санди миналата седмица, имат право да гласуват по електронната поща или по факса. В съседния щат Ню Йорк, който също бе засегнат от природното бедствие, избирателите могат да гласуват в която избирателна секция си пожелаят, а не задължително там, където са регистрирани.
Ако се чудите дали американските астронавти, включени в екипажа на Международната космическа станция, са политически ангажирани и са гласували, отговорът е Да. Сунита Уилямс и Кевин Форд също са дали гласа си предсрочно още преди да бъдат командировани в орбита. Но и да не го бяха сторили, те
можеха да гласуват и от космоса
чрез електронни бюлетини, съобщи днес космическият център "Линдън Джонсън" в Хюстън, щата Тексас. "Процедурата би отнела най-много 10 минути. Системата за гласуване действа отлично", увери представител на центъра.
Междувременно, в тон с атмосферата на деня, в магазините в страната се предлагат бонбони в цветовете на американското знаме - червено, бяло и синьо шоколадово драже, трицветни макарони, сладолед с амбалаж в три цвята, салфетки, разнообразни шапки и тениски с ликовете на двамата кандидати.
В баровете пък сервират на избирателите коктейл "Патриот", включващ водка с горски плодове, ликьор "Кюрасо Блу", сметана и пюре от ягоди. Отдалеч питието напомня американското знаме.
Френският в. "Фигаро" разяснява въпроса
защо американците гласуват във вторник,
а не в неделя като в повечето други страни. Причината е историческо наследство. От 1848 г. насам гласуването в САЩ се извършва в първия вторник след първия понеделник на ноември.
Избран е именно този период, защото жътвата е приключила, а още не е навалял сняг, който да направи пътищата непроходими.
Колкото до конкретния ден от седмицата, той е избран предвид логистичните ограничения по онова време. В общество, където придвижването става с коне и каруци, трябва да се даде време на избирателите да стигнат до избирателната секция. САЩ тогава са земеделско общество и се случва фермите да са доста отдалечени от градовете. Приема се, че е нужен един ден за отиване, един за гласуване и още един за прибиране у дома. Действа се по метода на изключването - събота е обикновен работен ден, неделя е ден за ходене на църква. Понеделник би означавало да се тръгне в неделя, което също е немислимо. Сряда пък е пазарен ден. Така вторник изглежда добър компромис.
Обаче това, което е било чудесна договорка за обществото от XIX в. вече не е меродавно в наши дни, отбелязва изданието.
Вторник сега е обикновен работен или учебен ден. Според допитване по време на изборите за Конгрес през 2006 г. 25% от хората, които не са гласували, просто са били възпрепятствани поради проблеми с работа или транспорт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!