Държавната дума прие на трето, последно четене така наречения законопроект "Дима Яковлев", предадоха Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
В текста има поправка, която забранява граждани на САЩ да осиновяват руски деца и отменя действащото двустранно споразумение в тази област.
Руските власти ще могат да отказват визи и да замразяват активите на американски граждани, които са нарушили правата на руснаци в чужбина.
Освен това законопроектът налага временна забрана върху дейността в Русия на неправителствени организации, финансирани от САЩ, които се занимават с политика, и на НПО, чиято дейност представлява заплаха за руските интереси.
На тези организации се дава шанс да подновят дейността си в случай, че се откажат от американско финансиране.
Законопроекта подкрепиха 420 депутати, 7 гласуваха против, а един се въздържа.
Законопроектът "Дима Яковлев" е реакция на приетия в САЩ "закон Магнитски", който налага санкции на руснаци, за които се смята, че са извършили нарушения на правата на човека
"Законът Магнитски" бе приет заради смъртта в следствения арест на руския юрист Сергей Магнитски, който бе разкрил огромна данъчна измама на служители от руски правоохранителни органи.
Със закона САЩ налагат визови ограничения на руснаци, които според САЩ са замесени в смъртта на юриста, както и на всички руски чиновници, осъдени за нарушения на човешките права.
Самият Магнитски работеше за британски инвестиционен фонд, който бе обвинен в укриване на данъци от властите в Москва. В отговор на това обвинение юристът поде собствено разследване и доказа, че данъчната измама е извършена не от фонда, а от представители на самите власти, присвоили си платения данък на фонда.
Обвинен от правоохранителните органи, той бе задържан и почина в ареста в Москва, където е бил лишен от медицински грижи, необходими за някои негови заболявания.
"Законът Магнитски" разгневи Москва, президентът Владимир Путин го окачестви като "неприятелски акт".
"Съжаляваме, че администрацията на САЩ, която заявява желанието си да развива стабилни и конструктивни двустранни връзки, не съумя да отстои тази своя декларирана позиция през онези, които гледат в миналото и виждат в нашата страна не партньор, а противник – напълно според каноните на Студената война", заяви на свой ред Външното министерство в Москва.
Ответният закон, приет в Русия, бе наречен в чест на русначе на година и половина, починало в САЩ през 2008 г., след като неговия приемен баща го оставил 9 часа заключено в колата му под палещото слънце.
Законопроектът "Дима Яковлев" се очаква да бъде разгледан в горната камара на парламента, Съвета на федерацията, на 26 декември и да бъде подписан от президента Владимир Путин, за да влезе в сила.
На пресконференция вчера Путин даде да се разбере, че одобрява предвидените в закона мерки, но не отговори директно на въпроса дали ще го подпише.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!