Администрацията на САЩ няма да подпише с Русия никакво обвързващо споразумение, което някак да ограничава системите на американската противоракетна отбрана (ПРО).
Това съобщи по време на изслушване във външнополитическата комисия на Сената на САЩ бъдещият американски посланик в Москва Майкъл Макфол, пише "Российская газета".
Изявленията му не оставят на нито една от страните възможност за дипломатически маневри по време на преговорите. Твърдият тон на бъдещия посланик несъмнено се дължи отчасти на силния вътрешнополитически натиск върху администрацията на Обама, когато се обсъждат руски теми, коментира московският официоз.
Макфол така и не успя да обясни защо не е доволен от искането на Русия да подпише със САЩ юридически задължаващо споразумение, че американските програми няма да подкопават потенциала за стратегическо възпиране на страната ни, отбелязва руското издание.
Плановете на САЩ в сферата на ПРО "дори косвено не вземат под внимание националните интереси на Русия. Но ако съдим по изявлението на Макфол, във Вашингтон нямат намерение да предприемат нищо, за да приведат в ред сътрудничеството с Москва по въпросите на ПРО", се казва в материала.
Макфол спомена открито, че преговорите с Русия са стигнали до задънена улица.
Това няма да предизвика автоматично прекратяване на диалога за ПРО от страна на Москва, но внушава мисълта, че САЩ водят "двойна игра" в дискусиите по въпроса, и Русия трябва да се готви за адекватен отговор в сферата на отбраната.
Защото само с приказки не може да бъде спряно разполагането на американска система за ПРО край границите на Русия, добавя всекидневникът.
Москва вече е започнала да обмисля съответните военнотехнически мерки, заявява пред "Комерсант" неназован високопоставен източник от Кремъл. Според него Русия се готви за продължителна конфронтация.
Отговорът ще ни струва евтино, но ще е извънредно ефективен, добавя събеседникът на изданието.
"Намеренията на американците стават все по-очевидни: те смятат да изграждат ПРО и нямат намерение да вземат предвид нашето мнение.
Дори ако се случи чудо и те изведнъж решат да дадат някакви юридически гаранции, това вече няма да е приемливо за нас: та нали тези гаранции ще действат към пет години, а следващият президент на САЩ след Обама лесно ще може да се откаже от тях", твърди кремълският служител, цитиран от "Комерсант".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!