Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън призова днес в Москва за близко сътрудничество с Русия в противоракетната отбрана, главно по отношение на Иран.
"Бихме желали САЩ и Русия активно да си сътрудничат в сферата на противоракетната отбрана", заяви г-жа Клинтън на пресконференция след среща с руския си колега Сергей Лавров. Тя обеща, че Вашингтон ще демонстрира възможно най-голяма прозрачност и изтъкна, че руско-американското сътрудничество е важно за останалата част от света.
Русия и САЩ ще продължат консултациите по новия американски план за противоракетна отбрана, потвърди Лавров.
"Новите планове не са разработени съвместно от Русия и САЩ, а от експерти в правителството на Барак Обама. Поради това Москва иска да се запознае подробно с новата концепция, за да може по-лесно и бързо да установи дали е възможно разработването на общ проект, който да обхваща не само Русия и САЩ, а и европейците, и който да гарантира колективна работа на равноправна основа за анализиране на съществуващите ракетни заплахи и предприемане на съответните мерки за противодействие", каза руският външен министър.
Русия и САЩ постигнаха значителен напредък в подготовката на нов договор за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия, но остават още въпроси за решаване, обяви той.
"Имаме съществено придвижване напред. Обсъдихме и това, което още подлежи на съгласуване. Москва се отнася много сдържано към санкции срещу Иран като средство за постигане на политически цели, но в някои ситуации те са неизбежни, посочи Лавров.
Запитан за изгледите в преговорите по иранския ядрен проблем Лавров каза: "Сега не говорим, че санкциите са неизбежни, но се отнасяме сдържано, тъй като те рядко дават резултат. Когато другите възможни подходи се изчерпят обаче, санкциите могат да станат неизбежни. Но с Иран това далеч не е така".
Заплахите за санкции срещу Иран биха имали обратен ефект при настоящите условия, подчерта руският министър.
Още не сме стигнали до стадия на санкциите, потвърди и Хилари Клинтън.
"Когато вървим решително по пътя на дипломацията, разбираме, че може и да не постигнем такъв успех, какъвто ни се иска. Затова винаги имаме предвид възможността за санкции (срещу Иран) в случай на неуспех", каза държавният секретар.
Тя припомни думите на руския президент Медведев, че санкциите не винаги са за предпочитане, но понякога са необходими. "Ние обаче не сме на този етап", изтъкна Хилари Клинтън.
Вашингтон не е искал от Русия да окаже конкретно съдействие в убеждаването на Иран да разсее страховете, свързани с ядрената му програма, обясни г-жа Клинтън.
"Не сме искали нищо днес. Преразгледахме ситуацията и смятам, че при липсата на значителен напредък и увереност, че Иран не се стреми към ядрено оръжие, ще се опитаме да обединим международното обществено мнение в полза на допълнителни санкции", отбелязва тя.
И добави, че Русия е действала изключително конструктивно в общите им действия по време на състоялата се неотдавна сесия на Общото събрание на ООН.
Лавров на свой ред каза, че нито една от страните не е искала нещо от другата във връзка с Иран и че това би било излишно, тъй като позициите на Русия и САЩ по този въпрос съвпадат.
"На този етап не става въпрос за облекчаване на санкциите срещу Пхенян въпреки изразената от Северна Корея готовност за подновяване на преговорите по ядрената и програма", заяви Хилари Клинтън.
"За момента нямаме никакво намерение да облекчаваме или да предложим облекчаване на санкциите срещу Северна Корея. Както знаете, ние се стремим да подновим шестстранните преговори и след като разговаряхме, Сергей и аз, продължаваме да мислим, че това е най-добрият път за постигане на напредък", заяви държавният секретар на САЩ.
"В областта на неразпространението на ядрено оръжие Русия и САЩ се договориха да работят по няколко направления, включително по подготовката на насрочена за май догодина обзорна конференция на страните, подписали Договора за неразпространение на ядреното оръжие.
Русия и САЩ съгласуваха работата на съвместна комисия по развитие на двустранните отношения", посочи министър Лавров.
Той обясни, че комисията ще се състои от 16 работни групи. Девет от тях вече са имали първите си заседания, останалите ще направят това този месец и през ноември.
Групите обхващат целия спектър на сътрудничеството, включително двустранните икономически, хуманитарни и военни отношения и сферата на спорта, а също области като международната сигурност, борбата с международния тероризъм, неразпространението на оръжия за масово унищожение, организираната престъпност, наркотрафика и други световни заплахи, поясни Лавров.
А Хилари Клинтън допълни: "За нас е важно да си сътрудничим в подготовката на срещата на върха по сигурността, която ще се състои догодина във Вашингтон. Имаме общи задачи за решаване на проблемите, свързани със заплахи като екстремизма, тероризма и наркотрафика".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!