Русия и САЩ влизат в спирала на шантаж, свързана със случая с Едуард Сноудън, коментира московският политолог Игор Бунин пред в "Независимая газета".
Натиск има и от едната, и от другата страна -
Москва заплашва да даде на Сноудън руско гражданство, ако например американският президент не пристигне в Санкт Петербург, твърди вестникът. "Ние заплашваме да предоставим гражданство на Сноудън, ако САЩ извършат действие с неприятелски характер, а САЩ ни заплашват с неприятелски по характер действия, ако дадем на Сноудън временно убежище. Това е чисто дипломатическа шантажна борба", казва Игор Бунин.
Според в. "Комерсант" Конгресът на САЩ подготвя ответни мерки срещу Русия, ако Москва подслони избягалия анализатор на ЦРУ. Изданието цитира американски сенатори. Те предлагат Вашингтон да разшири "списъка Магнитски", налагащ санкции на руски служители, замесени в нарушения на човешките права. Друго предложение е САЩ да преразгледат своя отказ от финалната фаза в изграждането на системата за европейска ПРО.
Американски дипломатически източници на вестника
изтъкват, че от ситуацията около Сноудън до голяма степен
зависи дали Барак Обама ще разговаря с Владимир Путин в Москва
през септември
преди срещата на Г-20 в Санкт Петербург.
Белият дом умишлено отговаря неопределено на този въпрос, предаде Ройтерс.
Путин покани Обама за двустранни разговори преди срещата на върха в Санкт Петербург и Белият дом обяви на 17 юни, че президентът на САЩ приема поканата. Шест дни по-късно обаче Сноудън пристигна в Москва. Попитан дали Обама все така възнамерява да се срещне с Путин в Москва, говорителят на Белия дом Джей Карни отговори двусмислено: "Нямам нови съобщения за нашето пътуване до Русия. Президентът възнамерява да отиде в Русия през септември."
Сенаторът републиканец Линдзи Греъм междувременно дори предложи САЩ да помислят за бойкот на зимните олимпийски игри в руския курорт Сочи през февруари, ако американският беглец получи убежище в Русия, напомня печатът. Олимпийският комитет на САЩ побърза да отхвърли тази идея, съобщиха агенциите.
Кремъл обаче не смята, че "факторът Сноудън" е легитимна причина за влошаване на двустранните отношения, посочва "Комерсант".Молбата за временно политическо убежище в Русия, подадена от
бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, е
единственият му шанс
да се измъкне от юридическата безизходица,
в която се е озовал заради преследванията от страна на правителството в САЩ, пък пише "Росийская газета".
Според руския юрист Анатолий Кучерена, предоставил правна
помощ на Сноудън, американецът може до седмица да получи отговор
и да напусне транзитната зона на московското летище
"Шереметиево", където пристигна в края на юни от Хонконг, напомня
изданието.
Вашингтон настоява Сноудън, разкрил американски секретни програми за електронно следене, да бъде върнат в САЩ и съден по обвинения в шпионаж. По думите на Кучерена обаче американците правят всичко по силите си, за да остане беглецът възможно най-дълго в Русия, отбелязва "Росийская газета".
"Не са получавани никакви официални искания
от САЩ да им бъде предаден Сноудън.
Чуваме само политически
изявления от американската страна. В международното право няма
норми, които позволяват на Русия да го предаде на Америка в
подобна ситуация", цитира официозът коментар на руския юрист.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!