Отказът на американския президент Барак Обама да се срещне с руския му колега Владимир Путин е основна тема на международните медии. Според тях този разрив е бил отдавна очакван.
Вчера Белият дом информира, че Обама ще участва в икономическата среща на върха на държавите от Г-20 в Санкт Петербург, но няма да има двустранна среща с Путин преди това в Москва, както се очакваше.
Президентът отмени насрочената за идния месец среща на върха в Москва. С това сложи засега край на бележитите си усилия да преобрази руско-американските отношения и може би погреба собствените си надежди за нови съкращения на ядрените оръжия, преди да напусне поста, коментира в. "Ню Йорк таймс".
Непосредствена причина за мярката е решението на Русия да даде временно убежище на Едуард Сноудън, разгласил тайни американски програми за електронно наблюдение. Но както и при много разрушени бракове, разводът се задаваше от дълго време, констатира изданието. Вестникът припомня разногласията между Вашингтон и Москва по контрола над оръжията, противоракетната отбрана, Сирия, търговските и човешките права.
Американски лидер отменя подобно пътуване за пръв път от десетилетия,
подчертава изданието.
Привърженици на контрола над въоръженията приканват обаче двете страни да продължат със съкращенията на ядрените оръжия.
"Не можем да си позволим харчовете по поддръжката на арсенал с размери от времето на Студената война", заявява Дарил Кимбъл, изпълнителен директор на Асоциацията по контрол над въоръженията във Вашингтон, цитиран в статията.
Според повечето американци - 56 на сто, Обама не трябва да отменя визитата си, ако Русия подпомогне Сноудън. За анулиране на срещата в подобен случай настояват 37 на сто в САЩ. Това съобщи миналия месец социологическият център "Пост Ей Би Си нюз пол", напомня "Вашингтон пост".
За Обама нямаше друго разумно решение, освен да отмени срещата с Путин, твърди пред всекидневника Марк Кац, експерт по руските въпроси от университета "Джордж Мейсън". Според него
преговорите в Москва биха станали провал за американския лидер
с оглед евентуалната реакция на неговите критици.
Останаха в миналото първоначалните надежди на администрацията в САЩ да бъде възродено - "рестартирано", партньорството с Русия, "наблягало върху общите подходи към глобалните проблеми въпреки признатите политически различия", заключава "Вашингтон пост".
Ако заради случая със Сноудън Обама се бе отказал от участие в санктпетербургската среща на Г-20, в очите на световната общност това би изглеждало "детска постъпка" и открита проява на слабост, пише "Росийская газета".
Според московския официоз интригата около евентуалното посещение на Обама в Москва за преговори с Путин не е приключила, тъй като Белият дом чрез чиновници от различно ниво отправя сигнали, че нищо не е окончателно решено във връзка с това пътуване.
Русия не е получавала никакви официални документи за отказ от визитата
на Обама в Москва. Подготовката за това посещение продължава, пише вестникът.
Насрочената за 9 август във Вашингтон среща във формат "2 + 2" между министрите на външните работи и на отбраната от САЩ и Русия "формално все още виси", посочва "Росийская газета", но според негови източници, близки до руската дипломация, програмата на преговорите вече е съгласувана. Източниците смятат, че на тази среща Белият дом ще направи последен опит да убеди Кремъл да предаде Сноудън или да го размени срещу руски граждани, затворници в САЩ - Константин Ярошенко с присъда за наркотрафик или Виктор Бут, осъден за търговия с оръжие.
Русия обаче смята, че идеята за такава размяна е контрапродуктивна. Участниците във вашингтонската среща едва ли ще склонят и да разменят Сноудън срещу визита на Обама в Москва, прогнозира "Росийская газета".
Срещата на четиримата министри надали ще даде резултат, тъй като задачата им бе да подготвят среща между двамата президенти, коментира за "Независимая газета" Сергей Рогов, директор на Института за САЩ и Канада към Руската академия на науките (РАН).
"Сноудън е абсолютно неконтролируем фактор, той не действаше по заповед на Обама, нито по заповед на Путин. А ние поехме отговорността. Нямаше нужда да го правим. Китайците бързо се отърваха от него, а ние не можахме и не пожелахме. Сега той е наш проблем и повод за криза в руско-американските отношения", обобщава експертът.
Възможността Русия и САЩ да се споразумеят за нови съкращения на стратегически нападателни оръжия и средства за противоракетна отбрана е "общо взето малка, да не кажем, че липсва изобщо", смята зам.-външният министър на Русия Сергей Рябков, говорил пред вестника.
В момента Русия не желае да продължи ядреното разоръжаване, но "веднага щом се отвори политическа врата (това ще стане след година или две), може за две седмици да уредим всички технически въпроси и да постигнем компромис", надява се академик Алексей Арбатов от РАН.
Решението на американския президент да отмени срещата с руския си колега е
"нов етап в обтегнатите отношения между двамата лидери",
смята френският "Фигаро".
Изданието напомня ред характерни според него моменти от развитието на двустранните връзки, като нарежда "взаимното недоверие" между Обама и Путин сред причините за "фактическия неуспех на "рестартирането" между Русия и САЩ.
"Анализът на разходите и печалбите сочи, че това пътуване (на Обама) не би било особено разумно", преценява пред британския "Дейли Телеграф" Стивън Пфайфър от Брукингския институт. Русия обаче заяви снощи, че поканата й остава в сила, отбелязва всекидневникът.
Междувременно ястребите във Вашингтон настояват Белият дом да спре с твърденията, че Кремъл му сътрудничи като партньор, и да разглежда Русия като противник, който трябва да бъде възпиран, а не като страна, с която да се преговаря, посочва британският в. "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!