П резидентката на Бразилия Дилма Русеф отправи молба към парламента спешно да приеме т.нар. "конституция на интернет" - нормативна мярка, която може да принуди чуждестранни технологични компании да съхраняват онлайн данните на бразилските си потребители на сървъри на територията на Бразилия, предаде АП.
Решението на Русеф идва след редица медийни съобщения за програмата за следене на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ, която е прехващала електронните комуникации на бразилски компании и политици, включително Русеф и държавната компания "Петробрас", и е следила интернет трафика в най-голямата страна на Латинска Америка.
По-рано тази седмица Дилма Русеф се срещна с вносителя на проектозакона депутата Алесандро Молон. Говорител на депутата съобщи, че Русеф е помолила Молон да включи в текста изрично изискване към чуждестранните компании като "Гугъл" и "Фейсбук" да съхраняват всички данни на бразилските си потребители на сървъри в Бразилия.
Проектозаконът за интернет е в бразилския парламент от 2011 г. Съгласно законите на Бразилия при молба на президента текстът трябва да се гласува в срок от 45 дни.
В началото на седмицата Русеф заяви, че твърденията за шпионаж на бразилския петролен гигант "Петробраз" от американските тайни служби може да отговарят на икономически и стратегически интереси. "Ако тези съобщения се потвърдят, ще стане очевидно, че шпионирането (на компанията) не е въпрос на сигурност или борба с тероризма, а отговаря на икономически и стратегически интереси", се казваше в изявление на Русеф.
В неделя вечерта бразилската телевизия "Глобу" разкри, че САЩ са шпионирали частните интернет мрежи на "Петробраз", която е най-голямото бразилско предприятие. Обвиненията се опират на нови документи от АНС, предоставени от бившия сътрудник на агенцията Едуард Сноудън на живеещия в Рио де Жанейро американски журналист Глен Грийнуолд.
"Тези опити за нарушение и шпиониране на данни и информации са несъвместими с демократичното съжителство между приятелски държави. Ще вземем всички мерки да защитим страната, правителството и предприятията", заяви Русеф.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!