Двамата претенденти за президентския пост в САЩ са вече с изравнени позиции, показва проучване на Ройтерс/Ипсос.
Според него сега и републиканецът Мит Ромни, и демократът Барак Обама са подкрепени от по 45% от вероятните гласоподаватели в изборите на 6 ноември.
Обама водеше Ромни с 46 срещу 42% в сондажа на Ройтерс/Ипсос преди седмица.
Изравненият резултат е индикация, че конгресът на републиканците миналата седмица в Тампа, Флорида, е дал малък тласък на Ромни.
Социолозите очакват Обама, който ще приеме номинацията на своята партия в четвъртък, да получи доста по-силен тласък от предстоящия конгрес на демократите в Шарлот, Северна Каролина, и да изпревари Ромни.
Според последното засега допитване на Ройтерс/Ипсос и двамата кандидати печелят категорична подкрепа сред избирателите на техните партии, но Ромни е повел Обама с 33 срещу 28% при важния сегмент на независимите гласоподаватели.
По въпроса кой от кандидатите е по-привлекателен, Ромни е подобрил рейтинга си, но продължава да изостава от Обама с 32 срещу 48%.
Междувременно около 600 американци преминаха вчера през деловия център на град Шарлот преди откриването на Националния конгрес на демократическата партия, за да протестират против корпоративната алчност, предаде АП.
Демонстрацията бе оживена, но по-малобройна от очакваното. Организаторите предвиждаха за проявата да се съберат 5000 души, което щеше да я превърне в най-големия протест през седмицата.
Участниците в шествието, стимулирани от слънчевото време, носеха знамена и плакати, биеха барабани и скандираха лозунги. Някои от плакатите имаха антивоенна насоченост, един от тях гласеше: "Обама убива деца с безпилотни самолети". Други прокламираха профсъюзното единство и обръщаха внимание върху участта на незаконните имигранти. Един от надписите: "Банкрутираме Америка" имитираше, чрез шрифта и логото си, "Банк ъф Америка".
Демонстрантите, съпровождани от над 100 полицаи, преминаха мирно покрай корпоративните централи на "Банк ъф Америка" и "Уелс Фарго". Тези две от най-големите американски финансови институции бяха облагодетелствани от спасителния план на федералното правителство за финансовия сектор през 2008 г. Двете банки бяха критикувани и за ролята им в кризата с просрочените ипотеки за жилища в САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!