Р однини на Ташфин Малик - пакистанката, обвинена в убийството на 14 души в Калифорния, смятат, че тя и баща й, изглежда, са се отрекли от традиционния за семейството умерен ислям и са се радикализирали през годините, които са прекарали в Саудитска Арабия, предаде Ройтерс.
Американските следователи вече третират това нападение като "акт на тероризъм".
Днес групировката "Ислямска държава" обяви двамата извършители за свои последователи. Засега няма данни ИД да е организирала нападението или пък да ги е познавала.
Пакистанските роднини на Малик са ужасени от нейните действия. Баща й е прекъснал контакта със семейството си след свада относно наследство, казаха те пред Ройтерс. После той се е преместил в Саудитска Арабия, когато дъщеря му още едва е прохождала. Изглежда, че там той се е обърнал към радикалния ислям.
"От това, което научихме, разбираме, че те са живели по-различен начин, имали са друга мисловна нагласа. Ние сме от земя на суфистки светии, това е крайно шокиращо за нас", каза Хифза Биби - доведена сестра на бащата на Малик, която е учителка по професия и живее в Карор Лал Есан - град в централната пакистанска провинция Пенджаб.
Суфизмът е ислямско течение, популярно в някои райони на Пакистан, което набляга на мистичната, лична религиозна връзка (с бога). Неговите последователи често свирят музика и танцуват в храмовете, а на тази тяхна практика се гледа с подозрение от ортодоксалните мюсюлмани.
"Брат ни отиде в Саудитска Арабия и оттогава не го е грижа за никого тук. Какво може да се очаква от човек, който не дойде дори на погребението на собствената си майка?", каза Биби.
Ташфин Малик се е върнала в Пакистан и е следвала фармация в университета "Бахауддин Закария" в Мултан от 2007 до 2012 г.
Живяла е в студентско общежитие. Документ за самоличност сочи, че към момента е на 29 г. "Познаваха я като добър студент без екстремистки религиозни увлечения", каза пред Ройтерс служител от сигурността от съседния град Лайах.
Чичото на Малик - Джавед Рабани, служител в градската администрация по образованието, каза, че не е виждал брат си от 30 г.
"Обзети сме от тъга, но изпитваме и срам, че някой от нашето семейство е извършил това. Не можем дори да си представим, че нещо такова може да бъде извършено. Подобен начин на мислене ни е чужд", каза той.
Малик се е връщала в Пакистан през 2013 и 2014 г., твърдят служители по сигурността, но не е ясно с кого се е срещала и къде е ходила. Пакистански медии твърдят, че тя е била свързана с радикалната Червена джамия в столицата Исламабад. Но свещеник и говорител на джамията казаха, че никога не са чували за нея.
Междувременно стана ясно, че френският президент Франсоа Оланд е разговарял по телефона днес с американския си колега Барак Обама, за да изрази солидарността и съчувствието на Франция след кървавата стрелба в Сан Бернардино.
Двамата президенти са потвърдили изводите от дискусиите, които водиха през последните дни във Вашингтон и Париж, че "пред лицето на една обща заплаха Франция и САЩ ще изградят общ фронт със своите съюзници, обединявайки усилията и средствата, с които разполагат", се казва в съобщението на френското президентство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!