Скандалът, който свали от поста директора на ЦРУ ген. Дейвид Петреъс, започнал с разследването на агресивни имейли, изпращани от неговата биографка и любовница Пола Бродуел на друга жена, съобщава "Ню Йорк таймс".
Чрез проследяването им в крайна сметка ФБР разкрило аферата, довела до оставката на бившия генерал.
Според анонимни официални източници, цитирани от АП, разследването на ФБР започнало преди няколко месеца с оплакване срещу Бродуел.
Разследването довело агентите на ФБР до нейния имейл акаунт, който разкрил връзката й с 60-годишния бивш генерал.
Самоличността на другата жена и естеството на нейната връзка с Пола Бродуел не се съобщават.
Загрижени, че имейлите, които Петреъс разменял с Бродуел, съдържат потенциална възможност за пробив в сигурността, ФБР поставило директно въпроса пред него, защото въпросните имейли били изпращани в повечто случаи от личния му акаунт, не от адреса му в ЦРУ.
Новината за оставката гръмна в медиите, преди да бъдат информирани комисиите по разузнаването в Сената и Камарата на представителите.
Председателят на Комисията в Камарата, републиканецът Майк Роджърс, и най-старшият й член от Демократическата партия Дъч Рупърсбъргър ще се срещнат в сряда със заместник-директора на ФБР Шон Джойс и с и.д. директор на ЦРУ Майкъл Морел, за да зададат въпроси как се е стигнало до разследването.
Коя е жената, която обезглави ЦРУ?
Пола Бродуел интервюира генерала и най-близките му сътрудници интензивно повече от година, за да напише биографичния си бестселър заедно с Върнън Льоб от "Вашингтон пост". Книгата излезе през януари, а след оставката на Петреъс продажбите й скочиха.
Бродуел, която е женена с двама синове, планираше да празнува 40-ия си рожден ден във Вашингтон през уикенда, но късно в петък съпругът й разпрати имейли до гостите, за да отмени поканата.
Служители от ЦРУ отдавна изразявали опасения от безпрецедентния й достъп до директора. Тя често го посещавала в кабинета му в щаба в Лангли, Вирджиния, придружавала го при изтощителните му сутрешни кросове и присъствала на публични прояви като негова гостенка.
Като випускничка на "Уест пойнт", офицер от военното разузнаване от резерва, тя имала високо ниво на достъп.
В предговора на книгата си тя разказва, че се запознала с него през пролетта на 2006 г., когато е студентка във факултета "Кенеди" по управление в Харвард, а той гостувал в университета, за да разкаже спомени за кампанията в Ирак.
Бродуел има солидни връзки и авторитет във вашингтонските журналистически кръгове.
Тя често е била търсена да коментира мнението на Петреъс, който ставал все по-недостъпен за интервю, особено след обвиненията на републиканците тази пролет, че администрацията на Обама издава секретна информация на медиите, за да рекламира външнополитическите си успехи преди президентските избори, например за тайни операции в Йемен или за ядрената програма на Иран.
ФБР е знаело за аферата на Петреъс поне от няколко седмици
Бюрото обаче си е мълчало и информира Конгреса едва в петък. Шефът на разузнавателната общност на САЩ Джеймс Клапър е разбрал във вторник; Белият дом - в сряда, т.е. в деня след изборите; президентът Барак Обама е информиран в четвъртък следобед.
Малко по-късно в личен разговор с президента ген. Петреъс подава оставка като шеф на ЦРУ, а след един ден Обама обявява, че я приема.
Най-титулуваният военен от своето поколение пое ръководството на ЦРУ преди малко повече от година. Преди това - през 2007 г. той спаси от провал американската война в Ирак. После Обама поиска от генерала през 2010 г. да свърши същото и в Афганистан.
След като скандалът гръмна, сп. "Форин полиси" коментира, че оттеглянето на Петреъс е "огромна загуба за Съединените щати".
Оставката на Петреъс идва в тежък момент за ЦРУ,
коментира "Хъфингтън пост". В последно време Агенцията се бори да се защити срещу обвиненията за сериозни пропуски в сигурността, които са довели до убийството на американския посланик в ЦРУ.
Американското разузнаване бе обвинено и че е подвело Белия дом за причините за атаката на посолството в Бенгази. След убийството на посланика властите в САЩ съобщиха, че то е резултат от протестите срещу американски филм за Мохамед, а не от организирана терористична атака.
Впоследствие обаче стана ясно, че ЦРУ е било наясно, че атаката не е била свързана с протестите, заляли мюсюлманския свят.
През идната седмица се очакваше директорът на ЦРУ да бъде изслушан от Конгреса по казуса с атаката на консулството в Бенгази. След оставката на Петреъс пред Конгреса ще говори неговия заместник - временно изпълняващият длъжността Майкъл Морел.
За човек на върха на ЦРУ една извънбрачна връзка се смята за сериозна слабост в националната сигурност, както и за заплаха за разузнаването.
Ако чуждо разузнаване бе научило за аферата, Петреъс би могъл да стане жертва на изнудване.
Според военното правосъдие в САЩ подобно поведение на офицер дори може да бъде причина за военен съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!