Американският сенатор Едуард Кенеди, водеща фигура на Демократическата партия, почина на 77-годишна възраст, съобщи семейството му.
Наричан още Тед, той стана глава на едно от най-влиятелните семейства в американската политика, след като двамата му по-големи братя бяха убити.
Съпругът, бащата, дядото, братът и чичото Едуард Кенеди, когото обичахме дълбоко, почина снощи в дома си в Хианис Порт, щата Масачузетс, оповести семейство Кенеди.
Едуард Кенеди, един от най-влиятелните сенатори в американската история, се бореше със злокачествен тумор на мозъка, с който беше диагностициран през май м.г.
Изгубихме незаменим стълб на нашето семейство и слънчев лъч в живота ни, но вдъхновението на неговата вяра, оптимизъм и упоритост ще живеят в сърцата ни завинаги, се допълва в изявлението на семейството му.
Неговата смърт бележи залеза на една политическа династия и нанася удар на демократите в момент, когато те се опитват да отговорят на призива на президента Барак Обама за основна реформа на системата на здравеопазването, отбелязват информационните агенции.
Реформата в здравеопазването беше основната кауза, за която се бореше Кенеди.
Едуард Кенеди е брат на президента Джон Ф. Кенеди, убит през 1963 г., на сенатор Робърт Кенеди, прострелян смъртоносно през 1968 г. по време на предизборната кампания за президентския вот като кандидат на Демократическата партия, и на пилота Джо Кенеди, убит през Втората световна война.
Когато за първи път спечели мястото в Сената, заемано преди това през 1962 г. от Джон Кенеди, той беше възприеман като политическо протеже, дължащ изкачването си на известната си фамилия.
През близо половинвековния си трудов стаж в Горната камара на Конгреса - общо девет мандата - демократът Кенеди стана един от най-ефективните сенатори във Вашингтон, като създаваше закони, работеше и с опонентите си от Републиканската партия, намираше необичайни съюзници.
В същото време той бързо възприе либерални каузи, смятани за анахронични от центристките "Нови демократи".
Той съдейства за предприемането на мерки в защита правата на гражданите и трудещите се, за разширяване на здравеопазването, за модернизиране на училищата, за увеличаване на помощта за студентите и за ограничаване разпространението на ядрените оръжия.
"Има много още какво да се направи - заявява Кенеди пред Ройтерс през 2006 г. - Смятам, че на първо място е несправедливостта, която продължавам да виждам, и възможността да окажем известен натиск върху нея."
След смъртта на Робърт Кенеди се очакваше най-малкият брат също да се включи в надпреварата за Белия дом, но през 1969 г. млада жена се удави, след като шофираната от Едуард лека кола падна от мост в курорт на остров Чапакуидик в Масачузетс след вечерно парти.
Имиджът на Тед Кенеди пострада сериозно, след като се разбра, че той не е съобщил на властите за инцидента. Той се признава за виновен, че е избягал от местопрестъплението, и получи условна присъда.
Все пак се кандидатира за президент от името на Демократическата партия през 1980 г., но загуби от Джими Картър. След провала на президентските си амбиции се отдава на кариера в Сената.
Неговото участие в конгреса на Демократическата партия преди точно една година бе важен момент в кампанията на Барак Обама. След диагнозата му с мозъчен тумор не се очакваше той да се включи във форума.
Появата на 76-годишния Кенеди, анонсирана от племенницата му Карълайн и предшествана от няколкоминутен видеоклип в негова чест, беше посрещната с бурни аплодисменти.
Той излезе без чужда помощ на подиума в конгресната зала, скандираща името му, залята от море от сини плакати с надпис "Кенеди".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!