Президентът Барак Обама си навлече критики заради неотдавнашната "романтична среща" със съпругата си в Ню Йорк и заради семейната ваканция в Европа.
По същия начин критиците тормозеха и предишните президенти заради парите, които личните им пътувания струват на данъкоплатците. Най-често лидерите, както и Обама до сега, игнорират подобни критики.
По-голямата част от американците сякаш разбират, че президентите се нуждаят от засилени мерки за сигурност и други екстри, когато пътуват и че имат право да напускат Вашингтон понякога.
Роналд Рейгън често летеше с президентския самолет до любимото си ранчо
в Калифорния, където можеше да цепи дърва и да коси. Просто ми липсва физическия труд, каза той от президентското убежище в Кемп Дейвид, разположено в планините на Мериленд, на няколко минути с хеликоптер южно от Белия дом.
Бил Клинтън практикуваше различни спортове за сметка на данъкоплатеца в курорти като Парк сити в щата Юта, Амелия айлънд във Флорида и Мартас винярд в Масачузетс.
Джордж Буш е прекарал 490 дни от мандатите си като президент в ранчото си в Крофорд, Тексас, и 487 дни в Кемп Дейвид, което е една трета от осемте години на поста, съобщава бдителния хроникьор Марк Нолър от телевизия Си Би Ес.
През по-голямата част от това време Буш работеше, но критиците му продължават да го наричат отсъстващия главнокомандващ.
Докато беше президент, баща му също не обръщаше внимание на критиките, предизвикани от редовните му пътувания до семейната къща в Кенебънкпорт, щата Мейн. Във времена на война и рецесия той защити правото си да презарежда президентските си батерии далеч от Вашингтон с риболов, голф, хвърляне на подкова и състезания с лодки.
Някои консервативни коментатори и представители на републиканците атакуваха Обама миналия месец, когато той и съпругата му Мишел отидоха на вечеря и театър в Ню Йорк с малък военен самолет, заедно с няколко сътрудници, охрана и журналисти.
"Докато президентът Барак Обама се подготвя да отлети с президентския самолет към театрите в центъра на Манхатън, за да гледа представление на Бродуей, "Дженеръл моторс" се подготвя за фалит, а американските семейства продължават да се мъчат да плащат сметките си", заяви Националният републикански комитет (НРК).
Мърморенето продължи, когато неотдавна Обама замина на обиколка в четири държави, по време на която разгледа Париж и катедралата "Нотр Дам" заедно със съпругата и двете си дъщери. Момичетата и първата дама останаха след заминаването на президента, за да видят Айфеловата кула и други забележителности.
Не всички републиканци обаче са съгласни със забележките на НРК.
Президентът не трябва да бъде критикуван заради извънредни лични пътувания, казва Тони Фрато, който беше говорител на Буш.
"Президентите също са бащи и съпрузи. Темпото и напрежението в тяхната работа е огромно."
Независимо от целта на пътуването, казва Фрато, президентът трябва да бъде придружаван от "необходимия брой телохранители, екип и комуникационна техника". Във Вашингтон има много ресторанти и театри и семейство Обама "вероятно наистина се изложиха на критика с пътуването до Ню Йорк", казва Фрато.
Критиците най-често се аргументират с големите разходи, свързани с употребата на президентските самолети, въпреки че никой не знае точната цена. Освен това има и много други не толкова очевидни разходи.
Белият дом не обявява точните числа, свързани с президентските пътувания, за да избегне дебати с предизвестен край.
Всеки военен самолет, на който се качва президентът, се смята за президентски, т.е. за "Еър форс уан". Сравнително малкият "Гълфстрийм", с който президентът заведе жена си в Манхатън миналия месец, също влиза в това число.
Повечето хора асоциират "Еър форс уан" с огромният Бойнг 747, наричан от военните ВиСи-25. Един летателен час с този самолет, без Обама на борда, струва 100 219 долара, заявиха от Пентагона във връзка с неотдавнашната демонстрация над Ню Йорк, която беше остро критикувана.
Пътуванията на държавния глава обаче включват много повече разходи. Президентската бронирана лимузина (и нейният двойник) трябва да бъдат откарани предварително до съответната дестинация, където агенти на тайните служби вероятни са подготвяли терена дни наред.
Многоброен екип, военни и телохранители също заминават с президента. Те трябва да бъдат подслонени, нахранени и да получат възнаграждения.
На местата, които президентът посещава често, като ранчото на Буш в Крофорд например, трябва да се изгради комуникационен охранителен пост. Местните полицейски служби и властите поемат разходите по сигурността, свързани със затварянето на пътищата при преминаването на президентския кортеж и други задачи.
Не може да се определи цената, която обществото плаща, нито загубите от временното затваряне на магистрали и летища, които понякога причиняват големи закъснения.
Щедро финансираните президентски пътувания имат установена традиции. Всеки президент от Хърбърт Хувър насам отсяда в луксозния президентски апартамент с четири спални в "Уолдорф-Астория" в Ню Йорк. Президентът Роналд Рейгън отседна там със съпругата си само два месеца след встъпването си в длъжност.
Според оповестената тогава информация НРК е платил за уикенда на президентската двойка в хотела, защото пътуването на Рейгън било с политическа цел. По всяка вероятност обаче НРК е покрил само малка част от пълната цена за пътуването на президента и неговия антураж от Вашингтон до Ню Йорк - 965 км в двете посоки.
Според федералното законодателство предизборните щабове трябва да покриват разходите, еквивалентни на един самолетен билет в първа класа за всеки политик, когато президентът участва в нечия друга кампания.
Майк Маккъри, който по времето на Бил Клинтън беше прессекретар на Белия дом, казва, че като цяло американците са съгласни с традициите около президентските пътувания.
"Имаме някои добри примери за това как президентите отиват на ваканция. Те взимат необходимия брой хора със себе си, но екстрите ограничават до минимум. Мисля, че президентът Обама се представя отлично", отбелязва той.
Докато критиците на Обама се възмущаваха от свободното време, което президентът е имал в Париж, репортерите там го питаха защо е отделил толкова малко време за обиколка на забележителностите.
"Имах тежка програма. Много бих искал да имам свободен уикенд в Париж, да се разходя по Сена, да изведа жена си на хубава вечеря, да отида на пикник в Люксембургските градини. Тези дни отминаха", отговори той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!