Един от групата задържани в САЩ по подозрение за шпионаж в полза на Русия призна, че е работел за руската Служба за външно разузнаване (СВР), съобщиха Франс прес и ДПА.
Признанието, направено от Хуан Ласаро по време на разпит, било отразено в писмо, изпратено от американското министерство на правосъдието до съдията Роналд Елис, за да го убеди да остави в ареста заподозрения.
Ласаро признал също, че фалшифицирал името си и че е използвал друг заподозрян, перуанската журналистка Вики Пелаес, която представял за своя съпруга, за изпращане на негови информации до руското разузнаване.
Къщата, в която двамата живеели в нюйорското предградие Йонкърс,
била платена от руските им началници,
посочил още Ласаро.
Прокурорът Майкъл Фарбиарц заяви вчера пред федерален съдия в Ню Йорк, че 11-те души, обвинени за шпионаж в полза на Русия, имат много помагачи в Съединените щати, които само чакат да им помогнат да избягат ако бъдат освободени под гаранция, предаде Асошиейтед прес.
В САЩ има много официални руски представители, които активно подпомагат шпионската мрежа.
Прокурорът говори по време на съдебните слушания в Ню Йорк по делото на четирима от шпионската мрежа.
Едно от слушанията беше отложено. Други двама обвиняеми бяха изправени пред съда в Бостън.
Съдът в Ню Йорк обаче прие доводите на защитата и реши да
освободи под парична гаранция Пелаес
Бе определена парична гаранция от 250 хил. долара, от които десет хиляди платени в брой.
Пелаес ще се намира под домашен арест, с електронна гривна на глезена.
Тя не прави впечатлението на професионален агент, заяви съдия Елис, аргументирайки решението си.
Съдът реши да не освобождава под гаранция съпрузите Ричард и Синтия Мърфи, съдени по същото дело за шпионаж, защото смята, че съществува риск те да се укрият от правосъдието.
Делото срещу Хуан Ласаро беше отложено за по-късен срок.
Междувременно
синът на Пелаес и Ласаро заяви, че те са невинни
"Вярвам в невинността на моите родители. Те са граждани на Перу и с Русия ги свързва единствено любовта им към музиката на Чайковски", заяви Валдо Марискал, по думите на когото обвиненията са нелепи.
Асошиейтед прес публикува материал, според който двамата съпрузи от години споделят леви политически идеи и са се срещали с руски представители, от които са получавали пари.
Преди да започне да води рубрика в "Диарио", един от най-популярните испаноезични вестници в САЩ, Вики Пелаес била телевизионен репортер в родното си Перу.
Тя напуснала родината си, след като била отвлечена за един ден от леви партизани. Това се случило през 1984 г.
Пелаес била отвлечена заедно с оператора си от партизани от революционното движение "Тупак Амару" - една от основните въоръжени комунистически организации в Перу.
Тя убедила един от водачите, Виктор Полай, да й даде интервю, което не било излъчено по телевизията, но на следващата година било публикувано в ляво издание.
През 1990 г. Ласаро публикувал в ляво европейско списание свое изследване за положителната роля на жените бойци в "Сендеро луминосо" (Сияйната пътека) - маоистка бунтовническа организация в Перу, водила кървава гражданска война с властите.
В "Диарио" тя
яростно критикувала правителството на САЩ
и се обявявала в подкрепа на нелегалните имигранти.
Статиите й били препубликувани от множество леви сайтове.
Съпругът й Хуан Ласаро, родом от Уругвай, работел като фоторепортер за различни издания и инструктор по карате и изучавал политически науки в САЩ.
През 2002 г. американски агенти записали разговор между Ласаро и Пелаес, в който той й казва, че през Втората световна война семейството му се преселило от западната част на Съветския съюз в Сибир.
Много семейства са били евакуирани на изток в СССР след нахлуването на германската армия.
Американската прокуратура твърди, че разполага с видеозапис, на който се вижда как Вики Пелаес се среща с представител на руските власти в парк в неназована южноамериканска страна и получава от него чанта, която изглежда пълна с пари.
През 2007 г. Ласаро бил заснет в същия парк, докато получавал пари от същия човек.
Властите на САЩ са обнародвали "само незначителна част от уликите",
свидетелстващи за дейността на 11-те задържани по подозрение в шпионаж в полза на Русия, заяви вчера американското министерство на правосъдието, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Американските специални служби разполагат с над сто дешифрирани послания между задържаните, работили под прикритие, и техните ръководители, твърди министерството.
Обръщайки внимание на това обстоятелство, както и на факта, че задържаният в Кипър предполагаем финансист на разкритата шпионска мрежа е избягал след освобождаването му под гаранция, правоохранителните органи на САЩ настояват американската съдебна система да не освобождава арестуваните до началото на процеса.
По-рано вчера съдия от Бостън, щата Масачузетс, отложи за 16 юли решението по искането за освобождаване под гаранция на съпрузите Доналд Хауард Хийтфийлд и Трейси Ли-Ан Фоли, заподозрени, че в продължение на години са работили в САЩ в интерес на руското правителство.
Съдебното изслушване продължи 15 минути.
Хийтфийлд и Фоли бяха обвинени в заговор с цел извършване на дейност като агенти на чуждестранно правителство.
Това обвинение предполага максимално наказание от пет години затвор.
Срещу тях е предявено и обвинение в престъпен заговор с цел пране на пари, по което са заплашени от 20 години.
Министерството на външните работи на
Русия обяви, че ще окаже цялата необходима помощ на руските граждани,
арестувани в САЩ.
Защитата на граждани на Руската федерация в чужбина е свято задължение на руските дипломатически представителства и консулски служби в конкретната страна, заяви говорителят на руското дипломатическо ведомство Андрей Нестеренко.
Той каза обаче, че не може да потвърди дали всичките десетима задържани в САЩ са руски граждани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!