П резидентът на Аржентина Кристина Фернандес де Кирхнер е разговаряла тайно с бившия сътрудник на американските секретни служби Едуард Сноудън при визитата си в Русия през април, съобщава Ройтерс, цитирайки директора на Американския съюз за граждански свободи Антъни Ромеро, който е и един от адвокатите на Сноудън.
Двамата разговаряли около два часа, съобщи Ромеро, който е гражданин на САЩ, пред репортери в аржентинската столица Буенос Айрес.
Ройтерс припомня, че преди тази среща в Русия аржентински тв канал, цитирайки документи, предоставени от Сноудън, е разкрил, че Великобритания е шпионирала аржентински военни и политически лидери от 2006 до 2011 г. с цел да гарантира сигурността на спорните Фолклендски (Малвински) острови.
Официален говорител на аржентинското правителство каза по този повод, че не разполага с информация за срещата и препрати репортера на Ройтерс към говорителя на президентката, който не е бил открит за коментар.
Ромеро каза, че Сноудън го е информирал лично за разговора си с Фернандес и добавил, че това е първата му среща лице в лице с държавен глава след бягството му в Русия през 2013 г.
Сноудън получи временно убежище в Русия, след като разкри подробности за програмите на американското правителство за масово електронно следене. Властите в САЩ искат Сноудън да им бъде предаден, за да бъде съден като престъпник и предател.
Двамата са разговаряли за електронното следене, извършвано от Агенцията за национална сигурност на САЩ, за неговите последствия за световните лидери и за гражданите на чужди държави.
Новината за срещата на Сноудън с президентс на Аржентина няма да помогне за подобряване на ледените отношения между Вашингтон и Буенос Айрес, коментира Ройтерс.
Междувременно правозащитните организации „Амнести интернешънъл“ и „Прайвъси интернешънъл“ остро разкритикуваха дейността на тайните служби на Великобритания и САЩ. Позицията на правозащитниците, изразена в общ доклад, бе представена днес за втората годишнина, откакто започнаха да се публикуват разкритията на Сноудън.
Според документа, макар и осъждани от световната общност, Вашингтон и Лондон демонстративно продължават да работят по шпионските си програми. Изтъква се, че дейността на тайните служби все още „е забулена в мистерия“, тъй че журналистите и обществеността нямат достъп до съответната информация.
„Правителствата за жалост така и не склониха да признаят, че масовото следене е в разрез с човешките права“, заяви Шериф ел Сайед-Али, зам.-директор по глобалните въпроси на „Амнести интернешънъл“.
Шериф ел Сайед-Али отправи критики към правителствата на Великобритания и Франция заради стремежа им съществено да разширят пълномощията на тайните служби, засягащи следенето на граждани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!