П равителството на САЩ е на ръба на историческо спиране на работа, което би довело до пускането в неплатен отпуск на стотици хиляди държавни служители, след като републиканците в Камарата на представителите отказаха да приемат бюджет, освен ако в него не е заложено отлагане на важни реформи на Барак Обама в здравеопазването, пише в. "Гардиън".
Приетата вчера резолюция в контролираната от републиканците долна камара на Конгреса обвързва финансирането на правителствените дейности до средата на декември с едногодишно отлагане на здравния закон на Обама. Новият закон за здравеопазването, който трябва да влезе в сила от утре, също така е лишен от важен данък.
Подкопаването на здравните реформи, които са водещото законодателно постижение на управлението на Обама, от години е приоритет за консервативното крило на Републиканската партия и в миналото вече е била размахвана заплахата за блокиране на работата на правителството, отбелязва "Гардиън".
Вчера обаче в Конгреса все по-силно се налагаше усещането, че републиканците в Камарата на представителите са готови да изпълнят заплахата си за спиране дейността на правителството, което би започнало една минута след полунощ във вторник местно време, макар и допитванията да сочат, че ще бъдат обвинени за тази маневра, която може да навреди на партията им на междинните избори догодина, пише изданието.
Очаква се Сенатът да изчака до днес преди да премахне републиканските споменавания на здравния закон и за втори път за една седмица да върне "изчистен" текст в долната камара на конгреса. В текста се предвижда финансиране на федерални учреждения без същевременно да се възпрепятства въвеждането на задължително медицинско лечение за американци без здравна застраховка.
В такъв случай Камарата на представителите ще разполага само с няколко часа или да гласува финансирането на правителството без да пречи на въвеждането на здравния закон, или да задейства първото спиране на работата на правителството на САЩ от 17 години насам, пише "Гардиън".
Без пълна капитулация на републиканците в долната камара на Конгреса, част от държавните служби ще спрат работа, стотици хиляди служители ще бъдат пуснати в неплатен отпуск, а от милиони други ще се поиска да работят без заплащане, пише в. "Ню Йорк таймс".
Проучванията на общественото мнение сочат, че
обществеността вече е силно недоволна от представителите си в Конгреса
и перспективата за първото спиране на работата на правителството от 17 години насам ще е последното разочароващо развитие. Тъй като подобно временно спиране на правителствени дейности изглежда неизбежно без компромис в последния момент, битката е колкото за обвиняване на другата страна, толкова и за търсене на решение, отбелязва вестникът.
"Спиране на работата на правителството може да подейства като цунами в окръг Колумбия", е заглавието на в. "Вашингтон пост".
Районът на столицата Вашингтон, където работят най-много федерални служители и подизпълнители в цялата страна, може да загуби до 200 млн. долара на ден, а над 700 хил. служители може да пострадат финансово, ако федералното правителство спре работа тази нощ, пише изданието.
В тази оценка не влиза
ударът, който ще бъде нанесен на туризма,
един от основните източници на приходи в района, ако бъдат затворени музеите на Смитсоновия институт, Националният зоопарк, историческите обекти на бойните полета от Гражданската война и други туристически атракции с федерално финансиране.
Пощата ще продължи да се работи, тъй като Пощенската служба на САЩ е независима агенция. Служители на държавните железници заявиха, че влаковете ще продължат да се движат.
Окръг Колумбия е единствената териториално-административна единица, където могат да спрат основни услуги като библиотеки и събиране на отпадъците, но кметът демократ Винсънт Грей се опитва да избегне това като обяви всеки общински служител за жизненоважен, което може да накара тези служители да продължат работа дори при спиране на правителствената дейност, отбелязва "Вашингтон пост".
Спиране на работата на правителството на САЩ ще удари някои услуги като мрежата на националните паркове или подновяванията на паспорти и шофьорски книжки. По някои оценки това може да коства на икономиката до 2 млрд, долара с пращането в неплатен отпуск на около 800 хил. федерални държавни служители, пише в. "Дейли телеграф".
Сегашната законодателна борба предвещава един потенциално много по-сериозен спор през октомври, когато Конгресът ще трябва да увеличи тавана на държавния дълг. Този таван по оценки на финансовото министерство ще бъде достигнат на 17 октомври. Икономисти предупреждават, че ако партизанщината доведе до провал при преговорите за нов таван на дълга, това ще се отрази както на американската, така и на световната икономика, отбелязва "Дейли телеграф".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!