Мнозинството от американците смятат, че бившият консултант на американското разузнаване Едуард Сноудън е разобличител, а не предател, предаде АФП, като се позова на допитване до общественото мнение в САЩ.
Близо 55% от американците смятат, че 30-годишният Сноудън само е изнесъл секретна информация за тайните програми за следене на американското разузнаване, докато 34% са уверени, че той направо е предал родината си. Допитването е извършено по поръчка на университета "Куинипиак".
Проучването е направено преди да стане ясно, че Едуард
Сноудън е получил временно убежище в Русия, след като подаде
молба за това още на 16 юли.
Именно предоставянето на убежище на американеца е една от основните теми на руския печат днес.
Ако Русия не го бе направила, вече нямаше да се съобразяват с нея и американците първи биха престанали да го правят. Така обяснява мотивите на Москва Вячеслав Никонов, депутат от партия "Единна Русия" в Държавната дума, говорил пред в. "Комерсант".
Печатът разсъждава за
последиците от решението на Москва за връзките между Русия и САЩ.
"Комерсант" цитира шефа на външнополитическата комисия в Думата Алексей Пушков, според когото кризата е създадена от самите САЩ. "Противно на думите на Обама, че той "нямало да приземява самолет заради някакъв 29-годишен хакер", те затвориха пътя на Сноудън и му отнеха възможността да излети безопасно, като задържаха авиолайнера на боливийския президент. Сега Сноудън може и завинаги да остане в Русия", предполага депутатът.
Кремъл положи усилия да омаловажи станалото - помощникът на
президента Юрий Ушаков заяви, че
"делото Сноудън" не е тъй
значително, че да повлияе отношенията между Русия и САЩ.
Вашингтон обаче е на друго мнение. Говорителят на Белия дом Джей Карни за пръв път потвърди официално, че решението на руските власти ще се отрази директно на плановете на Барак Обама за среща с Владимир Путин преди срещата на върха на Г-20 в Санкт Петербург през септември, пише вестникът.
Въпреки това според американски експерти отмяната на срещата с Путин би била "безпрецедентна стъпка". "Нищо подобно не е ставало от времето на Студената война", заявява Анджела Стент, професор в Джорджтаунския университет и бивша служителка от разузнаването на САЩ.
Сенаторът републиканец Джон Маккейн прикани за коренно преразглеждане на връзките с Москва, а колежката му Кели Ейът нарече станалото "край на рестартирането", напомня изданието. "С отказа от сътрудничество по този въпрос руското ръководство изпраща ясен сигнал: онова, което толкова ви тревожи, за нас е тъй маловажно, че ще направим точно обратното. С такива страни президентът на САЩ няма активно да разговаря и да работи", предупреждава американският политолог Самюъл Чарап. Тази оценка споделят и руски експерти, изтъква "Комерсант".
Решението на Москва да предостави убежище на Сноудън
показва, че президентът Путин
няма намерение да плаща за
отношенията със САЩ прекомерно висока според него цена,
коментира Дмитрий Тренин от Московския център "Карнеги". "Това обаче изправя президента Обама пред трудна ситуация. Защото стеснява доста базата, на която САЩ могат да продължат разговора с Русия. Не че отношенията между Москва и Вашингтон ще бъдат спрени или свити, но сега те няма и да се развият", предрича експертът.
Председателката на Московската Хелзинкска група Людмила Алексеева приветства решението на Русия пред "Независимая газета". Тя обаче изразява съжаление, че "в борбата за свободата и правата си Сноудън попадна в страна, където тези неща се погазват".
Ако Русия беше предала Сноудън на САЩ, щеше да изгуби и
пари,
заявява пред "Вечерняя Москва" аналитикът Сергей Марков. "Постоянните купувачи на оръжия от нас може да ни загърбят, ако разберат, че САЩ могат да ни диктуват какво да правим. Логиката е проста: щом американците им заповядаха да екстрадират един беглец, може да им заповядат и да не ни продават оръжия", обяснява той.
Експертът Бахром Исмаилов уточнява за "Московский комсомолец": "Въпросът има политически подтекст. За политическо убежище трябва указ, а Путин не иска да се кара с Белия дом. По-лесно му е да даде временно убежище".
"Ведомости" преценява как ще се отрази случаят върху потенциалния работодател на Сноудън в Русия - Павел Дуров, създател на мрежата "Вконтакте". "Ще се радваме, ако той приеме да се включи в звездния екип от програмисти на "Вконтакте", цитира вестникът страницата на Дуров в собствената му мрежа. Дуров предложи на Сноудън да поеме защитата на личните данни на милиони потребители. Заради това обаче "Вконтакте" може да стане враг на САЩ, смята изданието.
"Американските власти няма да простят"
на фирмата, ако наеме Сноудън, твърди Юлия Цепляева, представена като главен икономист на "БНП Париба". За всяка компания това ще предизвика проблеми с бизнеса й в САЩ, убеден е Игор Ашманов, изпълнителен партньор в едноименната маркетингова компания.
Според него бившият агент Сноудън не е работил като програмист и едва ли ще е от полза за "Вконтакте" - Дуров го е поканил, за да ядоса американците и да рекламира в чужбина своята социална мрежа. "Та това е страхотен пиар в цял свят", казва той.
Властите в САЩ не могат законно да препречат на "Вконтакте" пътя към американските борси, дори ако социалната мрежа назначи Сноудън, коментира Антон Иншутин от инвестиционната фирма "Инвенчър партнърс". "Вконтакте" ще може да излезе на борсите в САЩ след около 5 години - щом случаят Сноудън бъде решен, всички ще го забравят, смята Александър Малис, президент на търговската верига "Евросет".
Трийсетгодишният Сноудън може да стане най-възрастният
служител в петербургската компания, където средната възраст е 22
години, и да разчита на "седемцифрен хонорар" в рубли всяка
година, заключава "РБК дейли".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!