Последната тайна на "Уотъргейт"
Източник: whitehouse.gov
Еа а от най-големите политически мистерии на 20-и век и изобщо скоро може да бъде разкрита, пише лондонският в. "Таймс".

Скоро може да разберем какво е казал президентът Никсън по време на подозрителното 18-минутно прекъсване на записа "Уотъргейт" - благодарение на любител-детектив и модерна техника за борба с престъпността.

Липсващата част от 79-минутния запис на разговора между Никсън и началника на кабинета му Холдеман е била умишлено изтрита. Записът е от заседание на 20 юни 1972 г., три дни след като оперативни служители, свързани с Белия дом, проникват в централата на Демократическата партия в хотелския комплекс "Уотъргейт" във Вашингтон.

След разразилия се грандиозен скандал Никсън подава оставка през август 1974 г., изправен пред почти сигурен импийчмънт от Конгреса.

Националният архив на САЩ, който пази досието "Уотъргейт", се опитваше да попълни празнотите. През 2001 г. беше създаден екип, който да проучи как новите технологии могат да помогнат за възстановяването на записа. Начинанието обаче завърши с неуспех.

Детектив-аматьор, решен да разгадае аферата "Уотъргейт", намерил друг начин да разреши загадката - като използва записките на Холдеман от заседанието. Началникът на кабинета бил известен с това, че винаги си водел подробни стенографски записки в бележник със жълти страници.

"Изведнъж осъзнах, че в горната част на втора страница разговорът за "Уотъргейт" свършва", казва Фил Мелинджър, бивш анализатор от Агенцията за национална сигурност, които изследва записките.

"На първата страница свършват точно там, където започват да обсъждат "Уотъргейт". Смятам, че втора страница се отнася за последната минута от 18-минутния разговор".

Според Мелинджър Холдеман е унищожил записките, които отразяват разговора от липсващата част на записа през 1973 г., когато избухва скандалът.

Тогава Мелинджър убедил Националният архив да подложи оцелелите страници на електростатичен анализ, за да открие вдлъбнатините по хартията. Холдеман обикновено пишел с флумастер, но в този ден използвал химикалка, което значително увеличава шансовете за успех.

"Убеден съм, че това ще свърши работа", каза Мелинджър.

Една от най-дълго пазените тайни в журналистиката - самоличността на тайния източник с прозвище "Дълбокото гърло", помогнал за свалянето президент Ричард Никсън, беше разкрита през юни 2005 г.

"Това бях аз, призна тогава бившият зам.-директор на ФБР Марк Фелт, който подавал информация за аферата "Уотъргейт" на двамата прочули се репортери от в. "Уошингтън поуст" (WashingtonPost.com) Боб Удуърд и Карл Бърнстайн.


Като анонимен източник, взел името си от заглавието на знаменит навремето порнографски филм, той провокира разследването на вестника за подслушването на централата на Демократическата партия.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар в хотел в Багдад след атака с дрон

Пожар в хотел в Багдад след атака с дрон

Свят Преди 7 часа

Атаката с дрон е била насочена срещу американското посолство

Иран удари голямо нефтено находище в ОАЕ

Иран удари голямо нефтено находище в ОАЕ

Свят Преди 8 часа

Нефтеното находище „Шах“ е разположено на 230 километра южно от град Абу Даби

Дизелът в България скочи до 1,50 евро за литър

Дизелът в България скочи до 1,50 евро за литър

България Преди 9 часа

Сорт "Брент" остава над 100 долара за барел

Тръмп даде отчет за Иран, не знаят кой управлява там

Тръмп даде отчет за Иран, не знаят кой управлява там

Свят Преди 9 часа

Вашингтон не е сигурен дали Моджтаба Хаменей е мъртъв

Почина художничката Елза Гоева

Почина художничката Елза Гоева

България Преди 10 часа

Тя оставя значима следа в развитието на българската живопис от втората половина на ХХ и началото на XXI век.

Началникът на кабинета на Тръмп има рак на гърдата

Началникът на кабинета на Тръмп има рак на гърдата

Свят Преди 11 часа

Тя е диагностицирана с рак на гърдата в ранен стадий

Инж. Тодор Анастасов

Служебното правителство смени шефа на АПИ

България Преди 11 часа

Председател на Управителния съвет на АПИ става Тодор Анастасов

Нейнски: Тръмп не е искал от България да пази Ормузкия проток

Нейнски: Тръмп не е искал от България да пази Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Нейнски: Европа е единна по отношение на високите цени на горивата

Обновяват 56 милиона кв. метра жилища до 2030 г.

Обновяват 56 милиона кв. метра жилища до 2030 г.

България Преди 12 часа

Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов

Хванаха нарушители с моторни шейни в три национални парка

Хванаха нарушители с моторни шейни в три национални парка

България Преди 12 часа

В Национален парк „Рила“ на 11 март акцията е продължила повече от 10 часа

Клои Жао се появи в траур на "Оскарите"

Клои Жао се появи в траур на "Оскарите"

Свят Преди 12 часа

Сара Мишел Гелар потвърди лошата новина за „Бъфи, убийцата на вампири“, докато режисьорката заговори за „силата да оставиш нещата да умрат“

<p>Иран изстреля &bdquo;танцуваща ракета&ldquo; срещу Израел</p>

Иран изстреля за първи път „танцуваща ракета“: Дебют на балистичния звяр „Седжил“ срещу Израел

Свят Преди 12 часа

За първи път от началото на конфликта Техеран използва двустепенната ракета с твърдо гориво, способна да пробие „Железен купол“

На адрес в София, "Калашников", картечен пистолет, кокаин и хероин

На адрес в София, "Калашников", картечен пистолет, кокаин и хероин

България Преди 12 часа

Освен това имало ловна пушка, пистолет „Браунинг“ калибър 7,65 мм и 535 броя бойни и ловни боеприпаси

Грозни сцени на „Оскарите“: Теяна Тейлър обвини охранител във физическа агресия

Грозни сцени на „Оскарите“: Теяна Тейлър обвини охранител във физическа агресия

Любопитно Преди 13 часа

Теяна Тейлър влезе в остър сблъсък с охраната на наградите „Оскар“ 2026, след като бе грубо спряна на път за сцената. Въпреки скандала и загубата в категорията за поддържаща роля, актрисата отпразнува триумфа на филма си „Битка след битка“

<p>Откриха училищни сандвичи с плесени и бактерии</p>

БАБХ откри училищни сандвичи с плесени и бактерии

България Преди 13 часа

Извършени са проверки в над 400 проверки в училища в цялата страна