На 88-годишна възраст почина Юнис Кенеди Шрайвър - основателка на световното спортно движение за хора с интелектуални затруднения "Спешъл олимпикс" (Special Olympics) и представителка на едно от най-известните семейства в американския политически живот през ХХ век.
Преди няколко дни тя беше приета в болница в град Хианис, щата Масачузетс, станал синоним на династията Кенеди, отбелязва Ройтерс.
"Нейното дело промени живота на стотици хиляди хора по света и те са нейното живо завещание", пише опечаленото семейство в комюнике във връзка с работата й в подкрепа на хората с увреждания.
Нейни братя са президентът Джон Ф. Кенеди, избран на поста през 1960 г. и убит през 1963 г., и сенаторът от Ню Йорк Робърт Кенеди, чиято кампания за Белия дом приключи с убийството му през 1968 г.
В политиката е и друг от братята - сенаторът ветеран от Демократическата партия Едуард Кенеди, който представлява щата Масачузетс в Конгреса вече над 45 години, но през 2008-а беше диагностициран с мозъчен тумор.
Едно от децата на Шрайвър е Мария, бивша тв журналистка и съпруга на губернатора на щата Калифорния Арнолд Шварценегер.
Юнис е родена на 10 юли 1921 г. Тя е петото от деветте деца на Джоузеф и Роуз Кенеди.
Завършила е социология в Станфорд,
а преди това е учила в английски пансион, тъй като баща й е посланик в Обединеното кралство.
Омъжва се за Р.Сарджънт Шрайвър, посветил дълги години от живота си в служба на обществото и първи ръководител на Корпуса на мира (Peace Corps), в чието създаване участва при президента Кенеди.
През 1968 г. тя основава "Спешъл олимпикс" и по-късно привлича като треньор за каузата зет си Шварценегер, кинозвезда и бивш културист, припомня АП.
Тя се заема с каузата през 1963 г., малко след като разкрива публично
състоянието на сестра си Розмари, която прекарва по-голямата част от
живота си в психиатрична институция.
Преди
това е била социална работничка
в женски затвор и е ръководила
фондацията на името на най-големия си брат Джоузеф-младши, загинал във
Втората световна война, разказва Асошиейтед прес.
Дейността на тази организация била посветена на подобряване лечението на хората с умствени увреждания.
За огромната й всеотдайност и неуморна работа в полза на най-уязвимите хора президентът републиканец Роналд Рейгън я награждава през 1984 г. с Медала на свободата - най-високото гражданско отличие в САЩ.
Дори след като навършва 80, Юнис Кенеди-Шрайвър продължава да търси подкрепа за каузата си в залите на Капитолия, посочва Ройтерс.
През последните години обаче здравето й бе разклатено от удари. Край смъртния й одър са били съпругът, петте им деца и всички 19 внуци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!