П ентагонът за първи път открито заявява в нова стратегия, че американската армия планира да използва кибервойната като възможен вариант в конфликти с врагове, съобщи Асошиейтед прес.
Според стратегията, която ще бъде представена днес, министерството на отбраната „би трябвало да може да използва кибероперации, за да разстройва командно-контролните мрежи, свързаната с военната област инфраструктура и оръжейния потенциал на противника“.
Това е втората стратегия по киберсигурност, разработена от Пентагона.
В предишната, която беше оповестена през 2011 г., почти не ставаше дума за нападателния киберпотенциал на Пентагона, въпреки че американски служители говорят дискретно по въпроса.
В новия документ е възприет по-открит подход отчасти поради това, че Пентагонът иска повече прозрачност в мисията си в кибернетичната област, казаха служители, а и защото това може да има възпиращ ефект за противниците.
Стратегията също така за първи път включва малък раздел за притесненията на САЩ по повод кибершпионажа на Китай срещу американски компании и ведомства.
Според нея САЩ ще продължат да се опитват да работят с Китай с цел да се постигне по-голямо разбиране и прозрачност за мисиите на всяка от страните в кибернетичната област, така че да се „намалят рисковете от погрешно възприемане и погрешни сметки“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!